Kneset przyjął ustawę o Izraelu jako "państwie narodu żydowskiego"

Kneset uchwalił w czwartek ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego". W nowym prawie zapisano, że "rozwój osadnictwa żydowskiego leży w interesie narodowym", a "cała i zjednoczona Jerozolima" jest stolicą państwa.

Ustawa, którą przyjęto po trwającej ponad osiem godzin burzliwej debacie stosunkiem głosów 65 do 55, stanowi również, że hebrajski staje się jedynym oficjalnym językiem Izraela, podczas gdy wcześniej taki status na równi miał język hebrajski i język arabski.

Zadowolenie z wyników głosowania w parlamencie wyraził premier Benjamin Netanjahu. "To decydujący moment w historii państwa Izrael, który na wieczność wpisuje (do prawa) nasz język, nasz hymn i naszą flagę" - oświadczył szef rządu.

Tekst ustawy głosi, że "Izrael jest historyczną ojczyzną narodu żydowskiego, który ma wyłączne prawo do narodowego samostanowienia na swym obszarze". "Państwo uważa, iż rozwój osadnictwa żydowskiego leży w interesie narodowym i państwo podejmie środki w celu wspierania tego interesu, promowania go i służenia mu" - brzmi jeden z artykułów.

W poprzedniej wersji projekt mówił o możliwości stworzenia miejsc przeznaczonych wyłącznie dla Żydów, co wykluczało arabskich obywateli Izraela, którzy stanowią 17,5 proc. ludności państwa - zwraca uwagę AFP.

Sformułowanie to ze wglądu na swój dyskryminacyjny charakter wywołało falę krytyki, w tym ze strony prezydenta Izraela Reuwena Riwlina i prokuratora generalnego Awichaja Mandelblita, a także przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Izraelu.

Nowa i bardziej ogólnikowa formuła ustawy została jednak i tak potępiona przez opozycję w Izraelu, w szczególności przez arabskiego posła Ajmana Odeha, który podczas debaty w Knesecie wymachiwał z mównicy czarną flagą symbolizującą - jak tłumaczył - "śmierć izraelskiej demokracji".

Adalah, organizacja pozarządowa działająca na rzecz praw Arabów, oświadczyła, że nowo przyjęta ustawa stanowi próbę zwiększenia "etnicznej wyższości poprzez promowanie rasistowskiej polityki". Zgodnie z prawem Arabowie mają w Izraelu równe prawa, ale od dawna skarżą się, że są traktowani jak obywatele drugiej kategorii, że spotykają się z dyskryminacją i gorszym świadczeniem usług, takich jak edukacja, opieka zdrowotna czy mieszkalnictwo - zwraca uwagę portal BBC News.

W ubiegłym tygodniu premier Netanjahu bronił ustawy, mówiąc: "Będziemy nadal zapewniać prawa obywatelskie w demokracji Izraela, ale większość ma również prawa i większość decyduje".

Jak zauważa AFP, uchwalona ustawa należy do kategorii podstawowych aktów prawnych, które służą jako konstytucja Izraela.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • brawo
  19.07.2018 20:48
  Polacy powinni uczyć sie od Żydów patriotyzmu
 • wujek_Olek
  20.07.2018 12:32
  wujek_Olek
  Uczmy sie od Izraela i deklarujmy nowa UE jako "chrześcijańską". Bo to kwestia tożsamości i przetrwania.
  J. J. Rousseau na temat tozsamosci narodowej w "Uwagi nadz Rzadem Polski" tak pisze:
  "Patrzę na na narody współczesności. Widzę w nich wielu prawodawców, ale nie jednego ustawodawcę. Wśród starożytnych widzę trzech wybitnych mężczyzn tego drugiego rodzaju, którzy zasługują na szczególną uwagę: Mojżesz, Lycurgus i Numa. Wszyscy trzej poświęcili swoje wysiłki obiektom, które nasi uczący się ludzie uznaliby za śmieszne.
  Wszystkie trzy odniosły sukcesy, które byłyby niemożliwe, gdyby nie zostały tak dobrze poświadczone."
  I dalej "Pierwszy z nich wymyślił i zrealizował zaskakujący projekt stworzenia narodu z rojów nędznych uciekinierzy, bez sztuki, broni, talentów, cnót i odwagi, którzy wędrowali jak horda obcy ludzie nad ziemią bez najmniejszego cala ziemi, aby nazywać siebie. Z tej wędrownej i służebnej hordy Mojżesz miał odwagę stworzyć ciało polityczne, wolny naród; i podczas gdy oni wędrowali po pustyni bez kamienia, na którym kładli głowy, dał im, że trwały zestaw instytucji, dowód na upływ czasu, majątek i zdobywcy, który wynosi pięć tysięcy lat nie były w stanie zniszczyć ani nawet zmienić, a które nawet dzisiaj ciągle utrzymują się w całej swojej mocy, chociaż organ krajowy przestał istnieć."
  Oraz, i to wazne "Aby zapobiec rozpłynięciu się jego narodu wśród obcokrajowców, dał im zwyczaje i zwyczaje. niezgodny z narodami innych narodów; przeciążał je osobliwymi obrzędami, oraz Uroczystości, które przeszkadzał im na tysiąc sposobów, aby na bieżąco na nich pozostawać.
  czujność i uczynienie ich na zawsze nieznajomymi pośród innych ludzi, a także wszelkie więzi braterskie, którymi się obdarza. zgromadzeni razem członkowie jego republiki stanowili tyle barier, że oddzielały ich od siebie sąsiadów i zapobiegaly ich łączeniu się z nimi. Tak właśnie często ten szczególny naród podporządkowany, tak często rozproszony i pozornie zniszczony,
  ale zawsze fanatyczny w oddaniu swojemu prawu, utrzymał się jednak do dnia dzisiejszego, rozproszony w różnych miejscach, ale nigdy się nie splątał z resztą; i dlatego jego zwyczaje, prawa i obrzędy istnieją i przetrwają do końca czasu, w na przekór nienawiści i prześladowań reszty rasy ludzkiej."

 • Gość
  20.07.2018 15:01
  Co nam do tego, że Izrael się ogłosił państwem narodu żydowskiego (a jakiego innego był dotąd)?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.