Ksiądz przemawiał w meczecie

Katolicki ksiądz przemawiał w meczecie w czasie piątkowej modlitwy muzułmanów w miejscowości Vechoor w stanie Kerala w południowych Indiach. Podziękował im za pomoc, jakiej udzielili powodzianom, którzy schronili się w jednym z kościołów. Ks. Joseph Puthussery przybył do meczetu na zaproszenie tamtejszego imama.

W kościele św. Antoniego w Achinakom schroniło się ponad 580 osób, które straciły swe domy w powodziach, jakie w sierpniu nawiedziły 12 spośród 14 dystryktów Kerali. Po wyczerpaniu możliwości pomocy ze strony instytucji katolickich, w obliczu braku żywności i wody pitnej, duchowny poszedł do meczetu i poprosił imama o pomoc. Muzułmanie, na wezwanie imama, skierowane do nich podczas modlitwy, przynieśli dużą ilość jedzenia i wody. Swą pomoc przekazywali także przez kolejne dni. Oprócz żywności i wody dostarczali również lekarstwa, wylicza ks. Puthussery.

Kolejnym gestem wobec chrześcijan było umożliwienie katolickiemu księdzu zabrania głosu w meczecie. Oprócz wyrażenia podziękowań za pomoc, ks. Puthussery przypomniał apel papieża Franciszka o budowanie mostów, a nie murów i podkreślił potrzebę dalszej międzyreligijnej współpracy dla wspierania społecznej harmonii. - Ta braterska więź nie powinna się skończyć: powinniśmy przekazać następnym pokoleniom wartości, jakie odkryliśmy w czasie tego nieszczęścia - zaznaczył katolicki duchowny.

Jeden z 250 muzułmanów obecnych w meczecie, Niyaz Nasser wyznał, że to niespodziewane doświadczenie było dla niego wzruszającą chwilą radości i dumy, dającą nadzieję na „świetlaną przyszłość”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gosc
  05.09.2018 08:14
  Czy media katolickie w innych krajach pisały o tej tragedii, organizowały jakąś pomoc dla potrzebujących, nie media katolickie mają inny cel, jak tu dogryźć papieżowi.
 • sp
  05.09.2018 09:49
  To budująca wiadomość.
 • mjc
  05.09.2018 11:17
  Muzułmanie mają obowiązek pomocy, także nie dziwota. :-). Piękny gest pomocy, oby więcej takich. Pamiętam jeden z artykułów Gościa Niedzielnego, gdzie była opisana sytuacja jak terroryści kazali odejść muzułmanom bo chcieli rozstrzelać chrześcijan, a muzułmanie wtedy(wszyscy) odpowiedzieli że albo odejdą wszyscy, albo wszystkich będą musieli terroryści rozstrzelać, wszyscy przeżyli. Do tej pory jak pomyślę o tym artykule napawa mnie on wiarą że będziemy kiedyś wspólnie, obok siebie żyć, bez terroryzmu,fanatyzmu,ksenofobii,nienawiści. Do tego są potrzebne takie gesty jak opisane dziś.
 • Dd
  05.09.2018 15:01
  Nic dziwnego, muzułmanie mają religijny nakaz pomocy każdemu. Wiele w tym zakresie nie różnią się od chrześcijan, my też mamy przykazanie, by nieść pomoc niezależnie od wiary.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.