Prezydent o ataku na synagogę: To akt barbarzyństwa, który musimy potępić

Z ogromnym bólem przyjąłem akt barbarzyństwa, do którego doszło w Gdańsku, kiedy ktoś rzucił kamieniem w okno synagogi w czasie modlitwy Jom Kipur - powiedział prezydent Andrzej Duda. Policja zatrzymała 27-letniego podejrzanego. Mieszkaniec gminy Trąbki Wielkie trafił do policyjnego aresztu.

Jak zaznaczył w swoim przemówieniu prezydent, Polacy zawsze uważali się za "ludzi tolerancyjnych, pełnych zrozumienia". "Dlatego z tak ogromnym bólem przyjąłem akt barbarzyństwa, do którego doszło tak niedawno w Gdańsku, kiedy ktoś - jeszcze nie do końca wiadomo kto, choć policja pracuje nad tym bardzo mocno, za co dziękuję - rzucił kamieniem w okno synagogi w czasie modlitwy Jom Kipur, tak ważnej dla wszystkich wyznawców judaizmu. Tak ogromnie boleję, że stało się to właśnie u nas - w kraju, w którym przez stulecia była tolerancja religijna i w którym przez stulecia umieliśmy szanować religie wyznawane przez innych" - podkreślił prezydent.

I dodał: "Z pewnością nazwą to aktem antysemityzmu, ale dla mnie przede wszystkim jest to akt po prostu zwykłego barbarzyństwa, z którym - muszę powiedzieć - nigdy nie wolno nam się pogodzić i zawsze musimy go potępić".

Zdaniem Dudy, "potrzebujemy umocnienia łączącej nas wspólnoty, którą budujemy razem, solidarnie, między sobą - tak na poziomie międzyludzkim, jak i na poziomie państwowym".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Piotrr
  21.09.2018 14:44
  Zwykłe chuligaństwo to jest wtedy, kiedy ktoś wybije kamieniem przypadkowe okno. Rzucenie kamieniem w okno synagogi w czasie modlitwy to nie jest zwykłe chuligaństwo, podobnie jak nie jest nim, na przykład, oblanie farbą obrazu czy figury Matki Boskiej. Argumentacja "mamy prawo wybijać okna, bo ktoś zrobił niemiły film i jest nam w związku z tym przykro" jest niezbyt mądra i chyba niezbyt chrześcijańska.
 • Antoni Krawiec
  21.09.2018 16:10
  Najpierw pali się kukłę Żyda i nie ma wielkiego oburzenia, potem msza z kazaniem w którym ks. Międlar powiedział m.in. „Zero tolerancji dla żydowskiego tchórzostwa” i przemarsz ONR ulicami Białegostoku z nacjonalistycznymi hasłami też bez konsekwencji. Czyli jeżeli jest pozwolenie na nienawiść to będzie to się coraz więcej potęgowało. Kto temu jest winny? my wszyscy, bo w tym podzielonym kraju należy do dobrego tonu nienawiść i pogarda do wszystkiego i do wszystkich.
 • sprawiedliwość
  21.09.2018 17:14
  Co za hipokryzja!!! Jedno wybite okno w syngodze, a policja została postawiona na nogi jakby chodziło o masowe morderstwo. Do tego wszystkie media o tym trąbią.

  A z drugiej strony "polski" sąd niedawno skazał na śmiesznie niskie kary ukraińców którzy ciężko pobili Polaków na przejściu granicznym. Zbrodnie ewidentnie na tle nienawiści narodowościowej, ukraińcy wyli, że trzeba wyrzynać Polaków - skąd my to znamy - do tego duże straty materialne, i ... śmieszne wyroki w zawieszeniu, pół roku do roku. A do tego media milczą, w tym oczywiście GN.
 • Kuba
  22.09.2018 11:59
  W moim kościele wielokrotnie ktoś rozbijał witraże. Proboszcz mówił o tym w czasie Mszy. Rozumiem że prezedent powinien zostać zaangażowany także w ten i każdy inny akt chuligaństwa? Denerwuje mnie parasol ochronny nad Żydami. Aczkolwiek ten wybryk potępiam, kamień mógł kogoś zabić i dlatego sprawca musi odpowiedzieć za niego, to że akurat wybrał synagogę a nie kościół katolicki to już drugorzędna sprawa.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.