Odbyła się w "Resursie" w ramach 11. Spotkań z Kulturą Żydowską "Ślad".
To kolejna publikacja Marcina Kępy, radomskiego prozaika, pracownika "Resursy", pt. "Balkony. Siedem opowieści o żydowskim Radomiu".
"Ślad" to cykliczna impreza, organizowana przez radomski Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska", która na stałe zagościła w kalendarzu kulturalnym miasta. Jej tytuł jest przypomnieniem, że po Żydach, którzy stanowili w przedwojennym Radomiu liczną społeczność, zostały jedynie ślady. Z około 30 tys. osób przeżyło zaledwie 185 i wyemigrowało, osiedlając się najczęściej w USA, ale także w Izraelu.
Promocja książki M. Kępy, oprócz "Śladu", wpisała się w 17. Retrospotkanie, cykl nawiązujący do historii Radomia.
Wieczór autorski poprowadził prof. Krzysztof Ćwikliński, poeta, historyk literatury i krytyk literacki.
Narratorem opowiadań "Balkonów" jest Mikołaj, człowiek już niemłody, radomianin (pewnie z dziada pradziada) zafascynowany historią swojego miasta, pasjonat tajemnic, poszukiwacz skarbów, które dla innych są bez wartości i znaczenia, tłumacz martwego języka, detektyw ludzkich losów, dawno zamkniętych i dopełnionych, lecz wciąż nieznanych, przewodnik po zarośniętych ścieżkach przeszłości, bohaterami zaś są Salek Finkelsztajn, radomski Żyd ocalały z Zagłady i osiadły w Stanach Zjednoczonych, i jego polska, dużo odeń młodsza żona Anna, nazywana Aśką, która po śmierci męża pielęgnuje pamięć o nim i jego rodzinnym mieście.
"Teksty radomskiego prozaika Marcina Kępy, jakkolwiek fabularyzowane i jakkolwiek trudno określić, w jakich proporcjach rozkładają się w nich artystyczne zmyślenie i materialna prawda, mają rangę dokumentu, stwarzają pewność, że tak było, a jeśli nawet nie, to tak właśnie mogło być. I każda historia rodzi z kolei nową historię, i każda z nich zaczyna żyć na nowo swoim nowym życiem, nowej treści nabierają zatarte, ledwie widoczne napisy" - napisał w posłowiu książki Krzysztof Ćwikliński.
Oprócz spotkania autorskiego odbyła się prezentacja fotografii o tematyce żydowskiej z portalu Radom.Retrospekcja.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…