Trwają XI Spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad". W "Resursie Obywatelskiej" odbył się koncert "Chojze - Widzący z Lublina".
Przed licznie zgromadzoną publicznością w sali widowiskowej Ośrodka Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" wystąpił rabin Symcha Keller z zespołem.
Na początku koncertu wspominał, że kiedy studiował w Jerozolimie, wszedł do jednego z małych sklepów, który mieści się na starym mieście. Sprzedawała w nim starsza pani, która zapytała go, skąd jest. Odpowiedział, że z Polski, z Łodzi. Kobieta zapytała, czy bywa w Radomiu. Odpowiedział, że nie zdarzyło mu się być w tym mieście. Starsza pani mówiła, że cała jej rodzina pochodziła z Radomia i praktycznie cała zginęła podczas Holokaustu. Miała prośbę, by Symcha Keller odmówił kadisz za jej rodzinę, jeśli będzie w Radomiu.
- Minęło około 30 lat od tej chwili. I ja dopiero dzisiaj spełniam tę prośbę. Chciałbym, żeby cały ten koncert, który zagramy dla was, był jednym wielkim kadiszem za rodzinę tej pani - mówił Keller.
Symcha Keller powiedział też, że muzyka chasydzka jest wtedy pełnią muzyki chasydzkiej, jeśli są w niej dwa elementy: radość i łza. - Jeżeli te dwa elementy są ze sobą złączone jest to prawdziwa chasydzka muzyka. Na koncert nie przychodzi się po to, żeby oglądać, słuchać, ale żeby współistnieć w tej muzyce. Jest to jedna wielka modlitwa i o tym trzeba pamiętać - opowiadał.
Na koncercie Keller z zespołem wykonali utwory z płyty "Bramy" oraz muzykę szykowaną na kolejny krążek.
Symcha Keller jest kantorem, rabbim, działaczem na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. Uczył się w Izraelu i USA. W latach 1988-2018 pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Występował podczas wizyt m.in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka czy Billa Clintona. Za pracę na rzecz dialogu polsko-żydowskiego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski i Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Przed nami jeszcze wiele wydarzeń "Śladu". O programie pisaliśmy tutaj.
W niedzielę o godz. 13 na cmentarzu żydowskim odbędą się uroczystości m.in. z udziałem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. O godz. 12.15 przed Resursą będzie czekał autokar, który zabierze (i odwiezie do miasta) chętnych do udziału w ceremonii.
Mężczyźni proszeni są o zabraknie nakrycia głowy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…