Oświęcim: Międzyreligijne medytacje

XV Oświęcimskie Medytacje Dawania Świadectwa odbyły się od 7 do 11 czerwca na terenie byłego niemieckiego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. Przedsięwzięcie jest międzynarodowym i międzywyznaniowym spotkaniem organizowanym przez Polską Wspólnotę Pokoju oraz Peacemaker Institute w Boulder w amerykańskim stanie Kolorado. W tegorocznym wydarzeniu udział wzięło około 160 osób z całego świata.

Inicjatorem Medytacji jest amerykański mistrz zen i aktywista społeczny Roshi Bernie Glassman. W rozmowie z KAI amerykański działacz podkreślił, że tematem tegorocznego spotkania była kwestia, jak różnordodność doświadczeń kulturowych i religijnych może nas kształtować jako wspólnotę.

„Od samego początku sprowadzamy tu ludzi z wielu krajów, wielu religii. To międzynarodowe medytacje. Są też ludzie - dzieci oficerów SS, dzieci tych, którzy przeżyli obóz. Mamy tu więc różnych ludzi. To rodzaj leczenia. Ludzie mają różne opinie, my tworzymy dla nich przestrzeń, by usłyszeli różne historie i głosy po to, by razem współpracowali” – wyjaśnia Glassman.

Spotkania polegają na spędzaniu większości dnia na terenie byłego obozu Birkenau – na obozowej rampie lub w barakach. Uczestnicy medytowali w ciszy, modląc się i uczestnicząc w ceremoniach religijnych prowadzonych przez duchownych chrześcijańskich, żydowskich, buddyjskich i muzułmańskich.

Codziennie rano uczestnicy wydarzenia spotykali się w małych, kilkuosobowych grupach, aby dzielić się przeżyciami, wieczorem robiono to szerszym gronie.
Jak podkreślają organizatorzy, Medytacje Dawania Świadectwa to „bardzo intensywne doświadczenie, trudne, ale oczyszczające jak katharsis”.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  13.06.2010 19:09
  Jest tylko jedna prawdziwa religia. Zgadnijcie która.
  "Mniemasz, że żyjesz, a umarłym jesteś" Ap 3:1.
  Ponieważ żyjemy w czasach ostatecznych, ostrzegam zabłąkanych ludzi przed fałszywymi nauczycielami. Kto nie boi się prawdy może skorzystać.
  Mt 7:21 "Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie."
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
  Warto poświęcić trochę czasu dla wieczności.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.