Nowojorscy prawosławni oburzeni

Chodzi i postawę władz, które zabiegają o powstanie nowego meczetu w pobliżu Ground Zero, a przy tym do dziś nie odbudowały jeszcze cerkwi św. Mikołaja, jedynej świątyni, która została zniszczona na skutek ataków islamskich terrorystów 11 września 2001 r.

Na zgliszczach kościoła odbyła się konferencja prasowa z udziałem bp. Andoniosa, kanclerza Greckiego Kościoła Prawosławnego w Stanach Zjednoczonych.

„Wszyscy liderzy polityczni wydają się być zgodni co do pomocy dla meczetu, a nie zrobili niczego, by zapewnić odbudowę cerkwi” – podkreślił przedstawiciel prawosławnej społeczności w Nowym Jorku, George Demos. W jego przekonaniu odbudowa cerkwi w aktualnej sytuacji nabiera o wiele większego, symbolicznego znaczenia: „Musimy pokazać islamskim fundamentalistom, że nie do nich należy ostatnie słowo w sprawie naszego kościoła” – zaznaczył Demos.

Z kolei bp Andonios przypomniał, że władze wielokrotnie obiecywały odbudowę świątyni. Dziś jednak więcej myślą o budowie meczetu, co dla nas jest oczywiście bardzo bolesnym ciosem – stwierdził przedstawiciel Cerkwi.

«« | « | 1 | » | »»