"La Stampa": świat na łasce idioty

"Świat na łasce idioty"- tak dziennik "La Stampa" podsumował w sobotę międzynarodowe napięcie wywołane przez pastora małego kościoła ewangelickiego z Florydy Terry'ego Jonesa, który w rocznicę zamachów 11 września w USA chciał spalić Koran.

Publicysta turyńskiej gazety podkreśla, że wiernych w kościele pastora jest nieco więcej niż uczniów w klasie szkoły podstawowej.

"Mówimy o szaleńcu z miasteczka na zapadłej Florydzie, przez które trzeba przejechać tylko wtedy, gdy jedzie się do Georgii czy Alabamy. O szaleńcu, zdolnym jednak do tego, by przez niego oddech wstrzymał Biały Dom, NATO, Pentagon, Interpol, ONZ i policja połowy świata, organizacje humanitarne i wolontariatu, kościoły, meczety, synagogi i tłum turystów" - pisze włoski komentator.

Pyta następnie: "jak to możliwe, że ten nieznany wielebny z żyłką do prowokacji stał się planetarnym fenomenem zanim zacznie być obiektem litości ze strony swych ziomków?".

"Odpowiedź całkowicie uderza w świat środków przekazu, które zrobiły z niego gwiazdę, które go oblegają od wielu dni z mikrofonami, kamerami, magnetofonami, notesami i które rozstawiły wokół jego przyczepy dziesiątki anten satelitarnych"- stwierdza "La Stampa".

"Czy nie wystarczyłoby go zignorować, jak sugeruje się w postępowaniu z wariatami albo z dziećmi, które za bardzo kapryszą?"- pyta dalej dziennik.

Konstatuje zarazem: "Można postanowić, że zignoruje się pastora, ale jak przemilczeć fakt, że w tym czasie papież, sekretarz generalny ONZ, dowódca sił amerykańskich w Afganistanie i prezydent USA kierują apele właśnie do tego pastora i jego malutkiej kliki wiernych?".

"Wszyscy jesteśmy więźniami tego reality show" - zauważa autor komentarza, gorzko oceniając obecny poziom dziennikarstwa.

Pastor Terry Jones, który zamierzał spalić księgi Koranu w rocznicę zamachów terrorystycznych z 11.09.2001 roku, poleciał w nocy z piątku na sobotę do Nowego Jorku - poinformował współpracownik pastora. Wcześniej, również w piątek, syn Jonesa, Luke zapewnił, że nie dojdzie w sobotę do palenia Koranu, ale nie potrafił powiedzieć, czy nie będzie to miało miejsca w innym terminie.

«« | « | 1 | » | »»
 • Viator
  11.09.2010 16:39
  Jak publicyści La Stampy uważają: lepiej być na łasce idioty czy terrorystów? Bo moim zdaniem sam strach przed tym, że wybryk jednego człowieka może mieć tak daleko idące konsekwencje jak ataki na chrześcijan i wszystkich kojarzonych z Zachodem jasno pokazuje, kto tu naprawdę jest niebezpieczny.

  Miałbym jeszcze jedno pytanie: jeśli publicyści La Stampy tego nie widzą, kto tu w takim razie jest idiotą?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja