Jan Paweł II i dialog z Żydami

„Wzajemne błogosławieństwo – Jan Paweł II i naród żydowski”. Taki tytuł nosi trwająca do 1 stycznia w Muzeum Żydowskim stanu Maryland w Baltimore w USA wystawa o wysiłkach podjętych przez tego Papieża na rzecz chrześcijańsko-żydowskiego dialogu i pojednania.

Została zorganizowana przy współpracy wspólnoty żydowskiej tego miasta i katolickich organizacji charytatywnych w Stanach Zjednoczonych. Składają się na nią fotografie, wideo, dokumenty i inne przedmioty pochodzące z Polski, Izraela i Włoch, ilustrujące wielki wkład Papieża-Polaka w relacje katolicko-żydowskie. Ukazuje też, jak katoliccy księża i zakonnice ratowali prześladowanych żydów podczas drugiej wojny światowej.

Tytuł wystawy zaczerpnięto z przesłania, które Jan Paweł II wystosował w kwietniu 1993 r. na 50. rocznicę powstania w getcie warszawskim. „Jako chrześcijanie i żydzi idący za przykładem Abrahama – pisał wtedy Papież– jesteśmy powołani, by być błogosławieństwem dla świata. Jest zatem konieczne, byśmy jako chrześcijanie i żydzi stali się najpierw błogosławieństwem dla siebie nawzajem”. Dyrektor Muzeum Żydowskiego w Baltimore podkreśla, że Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w sercach żydów. Karen Falk przypomina, że był on pierwszym od dwóch tysięcy lat Papieżem, który wszedł do synagogi, a z żydami przyjaźnił się już od dziecka w rodzinnych Wadowicach.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.