Wicemiss Francji, 21-letnia April Benayoum, stała się celem antysemickich ataków w mediach społecznościowych po tym, gdy powiedziała o swoim włosko-izraelskim pochodzenie. Obraźliwe wpisy spotkały się z krytyką francuskich polityków.
"Przykro jest obserwować takie zachowanie w 2020 roku" - skomentowała antysemickie wpisy na swój temat Benayoum, która reprezentowała w konkursie położoną na południowym wschodzie Francji Prowansję.
Wyniki konkursu Miss Francji ogłoszono w sobotę. Gdy w wywiadzie telewizyjnym Benayoum powiedziała o swoich włosko-izraelskich korzeniach wywołało to falę antysemickich komentarzy na Twitterze, a niektóre z nich nawiązywały do Holokaustu.
"Jestem głęboko zszokowany deszczem antysemickich obelg pod adresem Miss Prowansji; to hańba dla ich autorów" - napisał w niedzielę na Twitterze francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin, potwierdzając, że w sprawie obraźliwych komentarzy toczy się śledztwo.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożyła do prokuratury sekretarz stanu ds. równouprawnienia płci i walki z dyskryminacją Marlene Schiappa.
Organizatorzy konkursu potępili mowę nienawiści wymierzoną w Benayoum i podkreślili, że jest ona "całkowicie sprzeczna z wartościami konkursu i programu".
Reprezentująca Normandię Amandine Petit, która pokonała 29 rywalek i została wybrana Miss Francji 2021 uznała skierowane pod adresem wicemiss uwagi za "nieodpowiednie" i "bardzo rozczarowujące".
Międzynarodowa Liga Przeciwko Rasizmowi i Antysemityzmowi oceniła, że konkurs Miss Francji "zmienił Twittera w antysemickie szambo przeciwko Miss Prowansji".
We Francji, która ma największą diasporę żydowską w Europie, wynoszącą około pół miliona osób, w ostatnich latach doszło do wielu antysemickich ataków. Francuski rząd znalazł się pod presją, aby zareagować na wymierzone w Żydów akty przemocy. Według badań ponad 90 proc. francuskich Żydów postrzega antysemityzm jako znaczący lub bardzo duży problem we Francji.
"Nienawiść do April Benayoum, naszej Miss Prowansji jest wstrętna! Ona jest Francuzką, pochodzenia włoskiego i izraelskiego, prowansalskiego, z Południa! Doskonale reprezentuje nasz region i nasz kraj" - napisał na Twitterze prezydent regionu PACA (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże), Renaud Muselier.
"Pseudoanonimowość musi zostać zniesiona, by autorzy tych wpisów zostali postawieni przed sądem" - powiedział prezydent regionu Hauts-de-France Xavier Bertrand.
Lider Francuskiej Partii Komunistycznej Fabien Roussel zapytał z kolei, czy Twitter jest wspólnikiem antysemityzmu.
Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?