Zmarł były naczelny rabin Polski

W wieku 86 lat zmarł były naczelny rabin Polski, Pinchas Menachem Joskowicz. Rabin zmarł w piątek 26 listopada w Jerozolimie – poinformowało Biuro Naczelnego Rabina Polski.

Pinchas Menachem Joskowicz urodził się w 1924 r. w wielodzietnej rodzinie chasydzkiej w Zduńskiej Woli, związanej z dworem cadyków z Góry Kalwarii. Był chasydzkim rabinem Ger.

Podczas II Wojny Światowej przebywał w Getcie Łódzkim, skąd został przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Po zakończeniu wojny rozpoczął studia rabinackie w Bergen. Pod koniec lat czterdziestych wyemigrował do Izraela. W Jerozolimie ukończył studia i otrzymał smichę rabinacką.

W 1988 r., na mocy porozumienia władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Izraela, został wybrany Naczelnym Rabinem Polski. Funkcję tę pełnił do 1999 r. W 1996 r. ukazała się po polsku jego książka pt. "Opowieść o radości i cierpieniu", w której zawarł swoje wspomnienia i refleksje dotyczące przedwojennej społeczności żydowskiej w Polsce.

Dziś o godzinie 18. w Synagodze im. Nożyków, odbędzie się nabożeństwo żałobne poświęcone pamięci rabina Joskowicza.

„Łącząc się w bólu po stracie tak wspaniałego człowieka, składamy wyrazy ubolewanie rodzinie” – napisali w komunikacje prasowy Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich, Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i Członkowie Warszawskiej Gminy Żydowskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja