Od 13 maja, czyli pierwszego dnia święta zakończenia postu Ramadan Bajram, wznowione będą zbiorowe modlitwy we wszystkich meczetach, centrach i domach modlitwy zarządzanych przez Muzułmański Związek Religijny w RP - poinformowała ta najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu.
W komunikacie Najwyższe Kolegium MZR przypomniało, że zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów liczba osób mogących uczestniczyć w obrzędach religijnych (m.in. modlitwy, śluby czy pogrzeby) zależy od powierzchni meczetu czy domu modlitwy. Na jedną osobę musi przypadać co najmniej 15 mkw., liczone z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.
"Zgodnie z zaleceniami instytucji państwowych prosimy o zachowanie dystansu minimum jednego metra, dezynfekcję rąk oraz noszenie maseczek w budynku" - podkreślono w komunikacie.
Działalność miejsc kultu religijnego polskich muzułmanów ograniczona jest od października ub. roku. Oznaczało to odwołanie modlitw piątkowych i modlitw zbiorowych we wszystkich meczetach, centrach i domach modlitwy zarządzanych przez ten związek. To m.in. zabytkowe meczety w Bohonikach i Kruszynianach (Podlaskie), meczet w Białymstoku i Gdańsku czy Tatarskie Centrum Kultury Islamu w Suchowoli (Podlaskie).
Teraz miejsca te mają wznowić działalność religijną w szerszym zakresie od 13 maja. Przypada wówczas pierwszy dzień Ramadan Bajram, czyli święta zakończenia miesiąca postu.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…