Konferencja Rabinów Europejskich zaapelowała do wszystkich stron konfliktu bliskowschodniego o wyrzeczenie się przemocy. „Po szokujących wydarzeniach ostatnich dni mówimy stanowcze ‘nie’ wobec pogromów po obu stronach”, napisał przewodniczący Konferencji i naczelny rabin Moskwy, Pinchas Goldschmidt w oświadczeniu ogłoszonym 14 maja.
„Pragnąc przyszłości społeczeństwa izraelskiego i życia wszystkich obywateli apelujemy w takim samym stopniu do Żydów jak i Arabów kraju o odejście z drogi nienawiści i przemocy”, głosi oświadczenie i napomina, aby nie dawano się wciągnąć w “niepowstrzymane koło odwetu i zemsty”.
Przewodniczący Konferencji Rabinów dodał, że tak wstrząsających scen i ataków między żydowskimi i arabskimi obywatelami Izraela, jak w ostatnich dniach, kraj nie widział od czasu założenia państwa w 1948 roku. Jego zdaniem te zamieszki są „policzkiem wymierzonym wszystkim żydowskim i arabskim grupom ciężko pracującym na rzecz promowania pełnej integracji i współistnienia”.
„Te przerażające sceny agresji i nienawiści grożą cofnięciem współistnienia społecznego w Izraelu o lata, jeśli nie dekady”, stwierdza dokument podpisany przez rabina Goldschmidta. Uważa on, że Hamas, który rządzi w Strefie Gazy, stanowi zagrożenie nie tylko dla Izraela, ale dla pokoju i stabilności na całym Bliskim Wschodzie.
Konferencja Rabinów Europejskich uważa też, że Unia Europejska musi trzymać się swoich zobowiązań i pozostawić Hamas na swojej liście organizacji terrorystycznych oraz nałożyć embargo na tę organizację.
Dowodem na to, jak szybko potrafi działać spirala przemocy i jak daleko sięgać, są ataki na synagogi i obiekty żydowskie, do których doszło w tych dniach w różnych miejscowościach Niemiec. Jako członek „Muslim Jewish Leadership Council” rabin Goldschmidt zaapelował do zwierzchników religijnych po obu stronach konfliktu o powściągliwość oraz o nakłanianie ich wspólnot do umiarkowania i pokojowego współżycia.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…