Wyjaśnił, że pragnie w ten sposób umocnić pokojowe współżycie muzułmanów i chrześcijan.
Najwyższy rangą duchowny muzułmański w Ghanie przekazał równowartość 6,8 tys. euro na dalszą budowę międzywyznaniowej katedry (National Cathedral). Według brytyjskiej rozgłośni BBC 102-letni imam Osman Nuhu Sharubutu wyjaśnił, że pragnie w ten sposób umocnić pokojowe współżycie miedzy muzułmanami a chrześcijanami w tym kraju.
Budowę świątyni w stolicy kraju, Akrze rozpoczęto 6 marca 2020, w 63. rocznicę niepodległości Ghany. Katedra ma być gotowa w 2025 r. i pomieści 5 tys. osób. Ponadto na terenie kompleksu planowane są m.in. muzeum Biblii oraz szkoła muzyczna.
Projekt, realizowany przez dominujące w kraju wyznania chrześcijańskie, budzi kontrowersje ze względu na szacowane koszty budowy, wynoszące ponad 85 mln euro. Ghana jest w trudnej sytuacji ekonomicznej. Niezbędne fundusze mają zostać zebrane przez prywatnych darczyńców. Również rząd zaapelował ostatnio do mieszkańców Ghany o finansowe wsparcie tej inwestycji.
Jak podało BBC, sędziwy imam oświadczył, że jego celem jest pozostawienie po sobie spuścizny pokoju. Sharubutu wywołał burzę oburzenia w mediach społecznościowych dwa lata temu, kiedy wziął udział w chrześcijańskim nabożeństwie wielkanocnym. Około 17,6 proc. z 32,4 mln mieszkańców Ghany wyznaje islam.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…