Tak możemy świętować codziennie

Dzień Judaizmu ma charakter wyjątkowy, ale z wielkim szacunkiem możemy się do siebie odnosić każdego dnia, a nie tylko przy specjalnych okazjach – uważa Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich. Najbliższy XIV Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim odbędzie się 15 i 16 stycznia w Przemyślu.

Zdaniem rabina Schudricha, organizacja tegorocznego Dnia Judaizmu w Przemyślu jest jak najbardziej uzasadniona historią tego miasta i jego okolic, gdzie przed wojną istniało wiele miejsc związanych z życiem wspólnoty żydowskiej.

„Te obchody organizowane są co roku w innym mieście, co jest bardzo dobre, bo pozwala żyjącym tam dziś ludziom na poznanie historii wspólnych relacji polsko-żydowskich” – wyjaśnił.

W opinii naczelnego rabina Polski, coroczne obchody Dnia Judaizmu są także zawsze okazją do oddania hołdu Janowi Pawłowi II, wielkiemu orędownikowi dialogu chrześcijan i wyznawców judaizmu. „W tym dniu mamy szansę kontynuować tę jego drogę i naukę” – dodał rabin Schudrich.

Jego zdaniem, Dzień Judaizmu ma charakter wyjątkowy, świąteczny i pokazuje, jak powinny wyglądać relacje między katolikami a wyznawcami judaizmu. Uznał zarazem, iż to, że obydwie strony odnoszą się wtedy do siebie z wielkim szacunkiem może być kultywowane każdego dnia, a nie tylko przy specjalnych okazjach.

Rabin Michael Schudrich będzie obok rabina Boaza Pasha, naczelnego rabina Krakowa, jednym z uczestników tegorocznego Dnia Judaizmu.

XIV Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce odbędzie się 15 i 16 stycznia w Przemyślu. Złożą się nań wspólne modlitwy chrześcijan i żydów, wystawy, dyskusje i koncerty. Gospodarzem obchodów będzie metropolita przemyski abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama