Słowacja: Papież spotka się z władzami, duchowieństwem, wspólnotą żydowską

Papież Franciszek w drugim dniu wizyty na Słowacji spotka się w poniedziałek z przedstawicielami najwyższych władz kraju i wygłosi do nich przemówienie. Spotka się też z katolickim duchowieństwem i ze wspólnotą żydowską. Cały dzień spędzi w Bratysławie.

Około godziny 9 papież przyjedzie do Pałacu Prezydenckiego, gdzie odbędzie się oficjalna ceremonia jego powitania przez szefową państwa Zuzanę Czaputovą.

Będzie ona czekać na Franciszka przez pałacem, wzniesionym w 1760 roku. Przejdą do Złotej Sali na prywatną rozmowę, która potrwa pół godziny.

Następnie w pałacowym ogrodzie papież wygłosi przemówienie do około 250 przedstawicieli wszystkich władz kraju i organizacji społecznych, świata kultury, przedsiębiorców i korpusu dyplomatycznego.

Ten punkt programu, stały w czasie wizyt we wszystkich krajach, ma duże znaczenie, bo papież przedstawia w nim spojrzenie na historię, osiągnięcia oraz stojące wyzwania.

Po zakończeniu wizyty w Pałacu Prezydenckim Franciszek uda się przed godziną 11 do położonej w pobliżu katedry świętego Marcina na spotkanie z duchowieństwem, seminarzystami i katechetami.

Świątynia została zbudowana na przełomie XIV i XV wieku. Od 1563 do 1830 roku odbyło się w niej 11 uroczystości koronacyjnych monarchów.

Najbardziej charakterystycznym elementem katedry jest wieża wysokości 85 metrów, kilkakrotnie zniszczona i odbudowywana. Jej zwieńczeniem jest złocona replika Korony św. Stefana.

Najnowsze dzieje archikatedry nowej archidiecezji bratysławskiej obrazują też w mocny symboliczny sposób lata komunizmu w ówczesnej Czechosłowacji. Tuż koło świątyni powstała stykająca się niemal z jej murami dwupasmowa droga, pod budowę której zburzono także wiele zabytkowych budynków pobliskiej dzielnicy żydowskiej, wśród nich synagogę. W czasie budowy konstrukcja katedry została naruszona.

Przed godziną 16 Franciszek złoży prywatną wizytę w ośrodku dobroczynnym Betlejem, prowadzonym przez siostry ze zgromadzenia Misjonarki Miłości w dzielnicy mieszkaniowej Petrzalka. Od ponad 20 lat zakonnice z różnych krajów ze zgromadzenia założonego przez świętą Matkę Teresę opiekują się bezdomnymi, potrzebującymi pomocy, chorymi. Papież spotka się z nimi w czasie półgodzinnych odwiedzin.

Niedaleko małego ośrodka znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Rodziny, konsekrowany w 2005 roku, czyli dwa lata po ostatniej wizycie św. Jana Pawła II na Słowacji. To tam na błoniach beatyfikował on greckokatolickiego biskupa Bazylego Hopko i zakonnicę Zdenkę Schelingovą, ofiary prześladowań w czasach komunizmu.

Z ośrodka pomocy papież pojedzie na Plac Rybny w centrum starego miasta, niedaleko katedry. Znajdowała się tam XIX-wieczna synagoga neologiczna, zburzona w 1969 roku na wniosek komunistycznych władz w związku z prowadzoną budową trasy komunikacyjnej.

Sąsiedztwo obu budynków długo stanowiło symbol wielokulturowości i współistnienia różnych religii w mieście. Z 15 tysięcy bratysławskich Żydów z Zagłady ocalało 3500.

Obecnie na placu znajduje się pomnik ofiar Holokaustu ku czci ponad 100 tysięcy słowackich Żydów. Wyryto na nim po hebrajsku i słowacku słowo "Pamiętaj".

Na placu papież spotka się z przedstawicielami wspólnoty żydowskiej i wysłucha między innymi relacji jednego z ocalałych.

Wieczorem w siedzibie nuncjatury apostolskiej Franciszek przyjmie przewodniczącego Rady Narodowej, czyli parlamentu Borisa Kollara, a następnie premiera Eduarda Hegera.

«« | « | 1 | » | »»