"Życie duchowe w obozie śmierci" - tak brzmi tytuł niedzielnego spotkania z cyklu "Świadkowie Historii" w Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie. Zaprezentowane zostaną przedmioty związane z kultem religijnym, m.in. różaniec wykonany z chleba, modlitewniki i talit.
"Wśród ponad 150 tys. osób deportowanych do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie w latach 1941-1944 byli wyznawcy różnych religii, m.in. Żydzi, katolicy, świadkowie Jehowy. Mimo różnic łączyła ich wspólna obozowa niedola i poszukiwanie oparcia w wierze" - podkreśliła rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk-Nowak.
Jak dodała, niektórzy więźniowie KL Lublin odnajdywali pocieszenie i nadzieję w indywidualnej modlitwie odmawianej podczas apelu. Wśród nich był Leon Bochenek, który po latach wspominał: "Z drugiego pola miałem widok na odległy Lublin i na dwie wieże kościelne. Przenosiłem się wzrokiem i myślą do świątyni". Inni, nie zważając na ryzyko, gromadzili się na wspólne rozważania i potajemnie uczestniczyli w sakramentach.
W niedzielę w muzeum na Majdanku odbędzie się spotkanie z cyklu "Świadkowie Historii". Jego tematem będzie "Życie duchowe w obozie śmierci", które poświęcone zostanie przedmiotom związanym z kultem religijnym. Podczas prezentacji będzie można zobaczyć m.in. różaniec wykonany z chleba, modlitewniki i talit.
Początek spotkania zaplanowano o godz. 11 w Centrum Obsługi Zwiedzających. Po prezentacji muzealiów odbędzie się bezpłatne zwiedzanie terenu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku z przewodnikiem.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?