Papieski Instytut Studiów nad Islamem i kulturą arabską (PISAI) udostępnił na swej stronie kompletną kolekcję zbioru Se Comprendre. To biuletyn wydany przez Misjonarzy Afryki (Ojców Białych) we Francji od 1956 roku.
Biuletyn miał w założeniu pomóc chrześcijanom lepiej zrozumieć muzułmanów migrujących do Francji z krajów Afryki Północnej.
Informacje były przeznaczone głównie dla pracowników socjalnych lub medycznych, członków stowarzyszeń pomocy migrantom oraz duszpasterstw mających kontakt z muzułmanami.
Celem nie było dostarczenie informacji akademickich, ale zapewnienie możliwie jasnych i odpowiednich wskazówek dotyczących szerokiego zakresu tematów.
Wszystkie publikacje (po francusku) do pobrania na stronie PISAI: https://en.pisai.it/publications/se-comprendre/
Papieski Instytut Studiów Arabskich i Islamskich (PISAI), został założony przez Stowarzyszenie Misjonarzy Afryki (Ojców Białych).
Jest ośrodkiem naukowo-badawczym, którego działalność dydaktyczna i naukowa zapewnia niezbędne przygotowanie do świadomego dialogu teologicznego z muzułmanami.
Szkolenie, które PISAI oferuje od ponad 50 lat, prowadzące do uzyskania licencjatu i doktoratu z arabistyki i islamistyki, opiera się na dogłębnej nauce języka arabskiego, niezbędnego narzędzia, które umożliwia dostęp do podstawowych tekstów Islam.
Kursy nauk islamskich mają na celu przedstawienie historii i myśli tradycyjnego islamu, zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego, w bezstronny naukowy sposób.
Nauczanie, publikacje i badania są podstawowymi narzędziami poważnego, dogłębnego przygotowania do ludzkiego, teologicznego, międzyreligijnego i międzykulturowego dialogu.
Studenci PISAI, świeccy i zakonnicy, pochodzą z każdego zakątka świata. Pod koniec studiów w PISAI wielu z nich aktywnie angażuje się poprzez swoją pracę w bezpośrednie lub pośrednie kontakty ze społecznością muzułmańską.
Wśród studentów PISAI można znaleźć: zakonników, prawników, biznesmenów, dziennikarzy, tłumaczy, badaczy, członków sił zbrojnych, członków korpusu dyplomatycznego i wielu innych.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?