To rzeźbiona głowa Anat, „bogini miłości, piękna i wojny” w mitologii kananejskiej.
Do znaleziska doszło w rejonie Qarara na wschód od Khan Yunis, miasta w południowej Strefie Gazy. Nidal Abu Eid orał ziemię na swoim polu, kiedy odnalazł posąg.
Szacuje się, że rzeźba, wykonana z wapienia, pochodzi z 2500 roku p.n.e. Została umieszczona w muzeum Qasr al-Basha, z działem starożytności w Gazie.
Głowa bóstwa ma koronę z węża, symbolizującego siły i niewidzialność. Kananejska bogini najprawdopodobniej była inspiracją dla Ateny, greckiej bogini wojny, którą również często przedstawiano w otoczeniu węży.
africanews Palestinian authorities reveal 4,500 year old statuetteDla odkrywcy, jak przyznał, znalezisko ma również głębsze znaczenie historyczne. „Ten posąg dokumentuje historię narodu palestyńskiego na tej ziemi i to, że jej początki są kananejskie” – powiedział.
Abu Eid oddał rzeźbę do muzeum, uważając, że należy do narodu palestyńskiego. Abu Rida, rzecznik ministerstwa starożytności, powiedział na konferencji prasowej we wtorek, że ziemia Strefy Gazy „przeszła przez wiele cywilizacji ludzkich, niezależnie od tego, czy były to cywilizacje kananejskie, rzymskie, bizantyjskie, islamskie i inne cywilizacje ludzkie”.
Nazwa „Kanaan” pojawia się w starożytnym piśmie egipskim z XV wieku p.n.e., a także w Starym Testamencie.
W tekstach „Kanaan” odnosi się do ziem, które obejmują części współczesnej Syrii, Izraela, Jordanii i terytoriów palestyńskich. Wiara żyjących tam ludzi w czasach starożytnych, charakteryzowała się kultem lokalnych bóstw.
Wizerunki bóstw były rzadkością, przez co aktualne odkrycie jest szczególne
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?