Serdeczne pozdrowienia dla przyjaciół hinduistów

Prefekt Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego zwrócił się do nich okazji zbliżającego się święta światła Dipawali.

Prefekt Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Miguel Ayuso Guixot skierował serdeczne pozdrowienia do hinduskich przyjaciół z okazji zbliżającego się święta światła Dipawali. W swym liście podkreślił znacznie „serdeczności i współodpowiedzialności za dobro każdego człowieka”.

Purpurat podkreślił, że te wartości mają szczególne znaczenie obecnie pośród „wzrastającej liczby napięć, konfliktów i aktów przemocy w różnych częściach świata spowodowanych przez dominację religijną, kulturalną, etniczną, rasową i językową…”. Serdeczność oznacza bowiem „zarówno życzliwość oraz entuzjazm, jak i umiejętność do życia z innymi w poszanowaniu dla różnic i różnorodności, w duchu szacunku, miłości, a także zaufania”. Wymaga ona jednak „przyjęcia odpowiedzialności za innych oraz za stworzenie”.

Kardynał zakończył list życzeniem, „abyśmy, chrześcijanie i hinduiści, łącząc się z wyznawcami wszystkich religii oraz ludźmi dobrej woli, promowali […] ducha serdeczności, a także współodpowiedzialności, tak aby przekształcać ten świat w bezpieczny dom, gdzie każdy będzie mógł żyć w pokoju i radości”.

Święto Dipawali jest szczególnie związane ze światłem. W ramach celebracji hinduiści zapalają w swoich domkach lampki oliwne, co wyraża zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem oraz wiedzy nad ignorancją.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg