Centralne obchody XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się 17 stycznia 2023 r. w Siedlcach. Gościem specjalnym będzie izraelski rabin Boaz Pash.
Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jest obchodzony corocznie 17 stycznia - w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W 2023 r. odbędzie się pod hasłem "Przejście Pana: Dziś wychodzicie". Centralne obchody odbędą się w Siedlcach - poinformowano w komunikacie przekazanym PAP.
"Tereny diecezji niemal od XVIII w. aż do czasu II wojny światowej były światowym centrum rozkwitu chasydyzmu - ruchu, którego celem była odnowa religijności wyznawców judaizmu" - zwrócił uwagę biskup siedlecki Kazimierz Gurda.
Uroczystości 17 stycznia rozpocznie wspólna modlitwa w centrum Siedlec, w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się synagoga, spalona przez Niemców w 1939 r.
Następnie w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej odbędzie się sesja poświęcona historii judaizmu na ziemi siedleckiej. Wśród podjętych tematów będzie m.in. Holokaust na okupowanych przez Niemców wschodnich terenach Polski. Uczestnicy sesji będą także rozmawiać o kulturze żydowskiej.
Poinformowano, że "gościem drugiej części obchodów będzie rabin Boaz Pash z Izraela, który poprowadzi wykłady na temat interpretacji Starego Testamentu". "Będzie on skierowany do katechetów, osób prowadzących parafialne kręgi biblijne oraz Lectio Divina" - czytamy w komunikacie.
Centralne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim zwieńczy międzyreligijna celebracja Słowa Bożego w katedrze siedleckiej, którą poprowadzi przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem abp Grzegorz Ryś.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa judaików pochodzących z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, Muzeum Parafialnego w Kocku oraz ze zbiorów prywatnych.
Obchody Dnia Judaizmu organizuje Komitet Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem. Co roku przygotowuje je inna polska diecezja. Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?