Religia źródłem przemocy?

„Zrobimy wszystko, co możemy jako Kościół, aby promować przyjaźń i zrozumienie między nami a muzułmanami” – zapewnił katolicki arcybiskup Jos w Nigerii, Ignatius Kaigama. Odniósł się on w ten sposób do nowej fali przemocy, jaka przetacza się przez stan Plateau w środkowej części kraju.

W kolejnych starciach etniczno-religijnych zginęło od zakończenia islamskiego postu ramadanu kilkadziesiąt osób.

Abp Kaigama zauważył, że konflikt nie ma jedynie charakteru religijnego. W jego przekonaniu jest on zakorzeniony w głębszych problemach politycznych i społecznych, takich jak choćby kontrola żyznych pól uprawnych.

„Bardzo wygodne dla rządzących jest twierdzenie jakoby źródłem całego kryzysu była religia, że walczą ze sobą chrześcijanie i muzułmanie – stwierdził nigeryjski duchowny. –Tymczasem istnieje dużo napięć. Wiele głęboko zakorzenionych przyczyn winno znaleźć właściwsze rozwiązania, a to nie zostało zrobione” – zauważył abp Kaigama.

Dodał zarazem, że ma dobry kontakt ze zwierzchnikami muzułmańskimi, którzy potępiają szerzenie w ten sposób kultury śmierci i przemocy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.