Islamiści mieszają szyki Caritas

Mimo zagrożenia ze strony islamskich partyzantów Caritas Somalia kontynuuje pomoc dla głodujących mieszkańców Rogu Afryki. W ostatnich dniach doszło do ataków bombowych na punkty dystrybucji w stołecznym Mogadiszu i innych rejonach kraju.

Katolicka organizacja pomocy charytatywnej rozdaje uciekinierom żywność, namioty i lekarstwa. Największym zagrożeniem dla tej akcji jest działalność partyzantów islamskich Al-Szebab. W wielu rejonach kraju to ugrupowanie terrorystyczne zmusiło do ucieczki miliony mieszkańców Somalii. Poza tym sytuację w tym rejonie Afryki utrudnia największa od 60 lat susza, która zbiera już śmiercionośne żniwo w Somalii, Etiopii i Kenii. Szacunki ONZ mówią o 12 mln głodujących mieszkańców Rogu Afryki. Koordynatorzy pomocy w Mogadiszu apelują do dostawców, by nie włączali do ekip humanitarnych lądujących w stolicy Somalii zbrojnych konwojentów. Ich zdaniem obecność obcych wojsk jeszcze bardziej skomplikuje sytuację w kraju i zachęci islamskich partyzantów do kolejnych ataków terrorystycznych.

Caritas Somalia szczególną troską otacza prawie 3 tys. dzieci poniżej piątego roku życia, tysiąc ciężarnych kobiet i setki osób starszych. Trwa również budowa szpitala polowego na potrzeby tysięcy uchodźców. Od 20 lat Somalia nie ma stabilnego i efektywnego rządu, który sprostałby wyzwaniom klęski humanitarnej i zabezpieczył pokój mieszkańcom.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CARITAS

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.