Chasydzi-chuligani deportowani

Ośmiu chasydzkich pielgrzymów przybyłych do Humania na Ukrainie do grobu słynnego rabina Nachmana deportowano do Izraela za "chuligaństwo" i "wykroczenia administracyjne" - poinformowała wczoraj rzeczniczka ukraińskiego MSW Wiktoria Kusznir.

Rzeczniczka powiedziała w piątek agencji Interfax-Ukraina, że w tym roku w tygodniach poprzedzających żydowski Nowy Rok - święto Rosz ha-Szana (28 września) - w Humaniu (środkowa Ukraina) nie doszło do żadnych poważnych incydentów, były jedynie drobne naruszenia prawa.

Wcześniej, jak pisze AFP, lokalny oddział nacjonalistycznej partii Swoboda zapowiedział na niedzielę akcję protestu przeciwko, jak to nazwano, agresji chasydów wobec Ukraińców w Humaniu.

Przedstawiciel władz Humania oświadczył, że planowana akcja "Humań bez chasydów" jest "prowokowaniem rozlewu krwi i podsycaniem nienawiści etnicznej".

Rabin Nachman, zwany też Nachmanem Bracławskim, do którego grobu pielgrzymują chasydzi, był jednym z najsłynniejszych mistyków żydowskich. Każdego roku jego mogiłę w Humaniu odwiedza tysiące pielgrzymów. W ubiegłym roku, w związku z 200. rocznicą śmierci Nachmana, do Humania przyjechało ok. 24 tysięcy pielgrzymów z 23 państw świata.

W ubiegłym roku z Humania wydalono dziesięciu chasydów, którzy w trakcie dorocznej pielgrzymki do grobu rabina Nachmana pobili dwójkę mieszkańców tego miasta.

«« | « | 1 | » | »»
 • Viator
  24.09.2011 09:20
  Chasydzi może i są bardzo pobożni, ale trochę inaczej niż się to może wydawać. Z doświadczenia krótkiego pobytu w Izraelu wiem, że potrafią być bardzo agresywni. W Izraelu przymyka się na to oko, bo mają spore wpływy. Gdzie indziej nie. Stąd problem. A potem będzie jęk, że znów gdzieś prześladują Żydów...
 • abc
  25.09.2011 16:59
  Przynajmniej tam nie są pęmpkiem świata!!!Brawo Ukraina!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.