Raport bieżący wydany przez Stolicę Apostolską na podstawie ok. 75 wypowiedzi i dokumentacji otrzymanych do 30 października 1985 r. od 75 regionalnych i krajowych Konferencji Episkopatów
Zaczęło się od niewinnych ćwiczeń, a doszło do tego, że radio w domu samo się wyłączało.
Wakacje - czas relaksu, wypoczynku, zatrzymania się w pędzie życia i zwrócenia uwagi na to, co nas otacza. Niestety, od kilkudziesięciu lat jest to także najlepszy czas dla "łowców dusz", wszelkiego rodzaju werbowników, naganiaczy, którzy korzystając z okazji, chcą pozyskać jak największą rzeszę nowych adeptów, słuchaczy czy niewolników.
Fragment dokumentu Papieskiej Rady Kultury i Papieskiej Rady do spraw Dialogu Międzyreligijnego Jezus Chrystus dawcą wody żywej. Chrześcijańska refleksja nad New Age
Przeciętny moonista pracuje w całkowitym podporządkowaniu lokalnemu liderowi, który zobowiązany jest przyczyniać się do umacniania pozycji Ruchu.
W Ewangelii wg św. Jana Jezus ostrzega przed złymi pasterzami, wdzierającymi się do owczarni. Nazywa ich nawet złodziejami i zbójami. Przywodzi to na myśl straszną historię, która wstrząsnęła światem w 1978 roku.
Nie muszą zaczepiać ludzi na ulicy ani chodzić po domach. Każdy ruch religijny, pod warunkiem że jest wystarczająco bogaty, może propagować swe idee znacznie skuteczniej i docierać do domów bardzo łatwo. Już teraz w Polsce odbierane są satelitarne kanały telewizyjne różnych ruchów. Na razie jeszcze nie w języku polskim, ale to pewnie kwestia czasu.
Źródłem popularności ruchów religijnych opartych na nauczaniu różnych rodzajów jogi jest pragnienie ludzi uzyskania jak najbliższego kontaktu z Bogiem, swego rodzaju mistycyzm. Joga wydaje się proponować drogę do Boga "na skróty", bez Kościoła, dogmatów, liturgii, nawet bez zastanawiania się nad swoim życiem.
Agnihotra to hinduistyczny rytuał oddawania czci bogowi słońca i ognia – Agni. W USA i Europie powstało wiele organizacji opartych tylko i wyłącznie na celebrowaniu tego obrzędu. Tylko część z nich zresztą traktuje agnihotrę jako obrzęd religijny. Niektóre wiążą rytuał ognia z ekologią lub medycyną naturalną.
Synkretyzm, czyli mieszanka wielu religii, próby zbliżenia się do Boga poprzez mistyczne medytacje, obfite korzystanie z orientalnych tradycji – tak można opisać wiele nowych ruchów religijnych. Typowy jest także kult przywódcy. Zachodni Zakon Sufi wyróżnia się jednak dwiema nietypowymi cechami: wywodzi się z islamu i powstał – jak na nowy ruch - bardzo dawno, na początku XX wieku.