Pięcioosobowa delegacja kairskiego uniwersytetu Al Azhar udała się 26 października z wizytą do francuskiego miasta Saint-Étienne-du-Rouvray.
Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w niedzielę obchody trzydniowego święta zakończenia postu - Ramadan Bajram (Ied al-Fitr). To jedna z dwóch najważniejszych w roku religijnym, uroczystości muzułmańskich.
Szacuje się, że we Wrocławiu jest ich około czterystu, na Dolnym Śląsku siedmiuset. Aktualnie przeżywają rok 1433, a do 18 sierpnia, szanując ich religię, w ciągu dnia nie powinniśmy niczym ich częstować.
Festyn związany z tatarskim świętem Sabantuj odbył się w niedzielę w Kruszynianach (Podlaskie). Impreza ma promować kulturę tatarską, także jako atrakcję turystyczną regionu.
Muzułmańska rachuba czasu rozpoczyna się w roku hidżry, czyli wywędrowania Proroka Muhammada z Mekki do Medyny w 622 r. po Chr.
Muzułmanie pojmują Boże Narodzenie jako chrześcijańskie święto narodzin Jezusa, którego sami czczą jako proroka.
Czwartek jest ostatnim dniem Ramadanu - miesięcznego postu polskich wyznawców islamu. Od piątku obchodzić oni będą święto zakończenia postu - Ramadan Bajram. Będą spotkania w rodzinnym gronie, a w Białymstoku - doroczny bal tatarski.
Idul Adha jest największym świętem muzułmanów. W tym roku przypada ono w piątek 27 listopada.
Islam szyicki ma szczególny stosunek do cierpienia i męczeństwa, uwarunkowany m.in. okolicznościami śmierci Al-Husajna. Zawodzenia i płacze stanowią nierozerwalną część rytuałów pielgrzymkowych podczas odwiedzania sanktuariów poszczególnych imamów.
„Noc była rozjarzona światłem - noc narodzin Proroka” - tak opisał to niezwykle ważne wydarzenie Janus Emre, czternastowieczny mistyk turecki.