Jerozolima - miejsce którego historia i mistyka na każdym robi niebywałe wrażenie. Spacerując po niej każdy z turystów wcześniej czy później skieruje swe kroki na Stare Miasto i do centralnego, najważniejszego miejsca wyznawców religii mojżeszowej, czyli pod Ścianę Płaczu.
Każdy, kto rozpoczynał studium Biblii hebrajskiej za pomocą biblii rabinicznej, mógł być zaskoczony liczbą różnych komentarzy znajdujących się na każdej stronie, a otaczających tylko kilka linijek tekstu biblijnego.
Słowo to w języku aramejskim oznacza tyle co „goście”, ale nie o zwykłych gości tu chodzi. Bo czy za takich uznać można biblijnych Abrahama, Izaaka, Jakuba, Józefa, Mojżesza, Aarona i Dawida?
Żydzi przetrwali tysiące lat dzięki zachowywaniu szabatu. Dla chrześcijan gubiących poczucie sakralności niedzieli żydowska teologia szabatu może być inspiracją.
Cykl spotkań "W kręgu kalendarza świąt żydowskich" organizuje w Kielcach Stowarzyszeniem Historii i Kultury Żydów Polskich. W piątek kielczanie będą mogli dowiedzieć się, czym jest Chanuka.
W wtorek, 7 czerwca wieczorem, rozpocznie się Szawuot, żydowskie święto przekazania Mojżeszowi, a tym samym wszystkim Żydom, Tory na górze Synaj.
Modlitwa, inscenizacja biblijnej historii, rozdawanie paczek potrzebującym przez wolontariuszy w kolorowych maskach, bal i zabawa do białego rana - 19 marca członkowie Gminy Żydowskiej obchodzić będą radosne święto Purim.
Bóg w swojej nieobecności jest tajemniczo obecny, a cierpienie i żałoba tworzą potrzebne przejście, by pewnego dnia, dostąpić szczęścia przebywania z Obecnością.
Ośmiodniowe święto światła
Podstawową kategorią życia religijnego była dla chasydów uwznioślona modlitwa i mistyczne przeżycie, do którego może dojść każdy, nie tylko wybrani. Chasydyzm to religia powszechnego mistycyzmu.