W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".
„Musimy nieustannie potępiać wojnę i apelować o pokój dla narodu ukraińskiego” – zaznaczał prawosławny metropolita Nifon podczas rozmów liderów religijnych z przedstawicielami Unii Europejskiej. W czasie obrad dyskutowano nad nową sytuacją kontynentu ukształtowaną przez wojnę na Ukrainie. Mówiono o przyjmowaniu uchodźców ukraińskich, kryzysie energetycznym i oddziaływaniu tych problemów na najbardziej wrażliwe warstwy społeczeństwa.
W Genui na północy Włoch ksiądz katolicki jako reprezentant burmistrza udzielił ślubu cywilnego parze młodych Irańczyków, którzy są muzułmanami. Z panną i panem młodym połączyli się zdalnie ich rodzice i krewni, którzy nie mogą opuścić swojego kraju, gdzie trwałą gwałtowne protesty i represje.
Wspólny apel sygnowany przez zwierzchników Kościołów chrześcijańskich oraz muzułmanów i Żydów Ukrainy.
"Powinniśmy rozważyć publiczne traktowanie prześladowania religijnego jako zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego".
Papież Franciszek wyraził zgodę na dokonany przez Synod Biskupów Patriarchatu Antiochii obrządku syryjskiego wybór o. Yagopa (Jacques’a) Mourada na arcybiskupa Homsu w Syrii. 54-letni zakonnik został w 2015 roku porwany przez Państwo Islamskie i przez prawie pięć miesięcy był jego więźniem.
Ponad 30 grobów chrześcijańskich zostało zdewastowanych na cmentarzu w Jerozolimie, niektóre z nich to groby wojenne Wspólnoty Brytyjskiej - podała we wtorek na swoim portalu brytyjska sieć telewizyjna Sky News. Poprzewracane zostały nagrobki, zniszczono ikonografię.
Postulaty wyrzucenie religii ze szkół to program realizowany konsekwentnie przez świat lewicowy i lewacki; to element dechrystianizacji Europy i świata Zachodu - ocenił w niedzielę szef MEiN Przemysław Czarnek.
Hologramy opowiadające historię tych, którzy przeżyli Holokaust będą częścią nowego programu edukacyjnego w Muzeum Holokaustu w Toronto. Kanada ma kłopot z rosnącą liczbą aktów antysemityzmu, problem nasilają media społecznościowe. Codziennie rejestruje się średnio 8 aktów antysemityzmu. Liczba aktów antysemityzmu w Kanadzie wzrosła o ponad 700 proc. w stosunku do 2020 r.
Sytuacja „pogarsza się nie tyle z roku na rok, co z miesiąca na miesiąc”.