W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi patriarchowie i zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej zachęcili "do nadziei i ufności". W opublikowanym 31 marca orędziu wielkanocnym ubolewają jednocześnie nad eskalacją przemocy wobec chrześcijan.
Jak przypominają, w ciągu ostatniego roku celem ataków stały się "niektóre z naszych kościołów, kondukty pogrzebowe i miejsca zgromadzeń publicznych; niektóre z naszych świętych miejsc i cmentarzy zostały zbezczeszczone; a niektóre z naszych starożytnych liturgii, takich jak procesja w Niedzielę Palmową i ceremonia Świętego Ognia, zostały zamknięte dla tysięcy wyznawców". Zwrócili uwagę, że dzieje się tak pomimo ich zgody na współpracę z władzami rządowymi.
Zwierzchnicy różnych wyznań nadal proszą władze o współpracę. Jednocześnie zwracają się do społeczności międzynarodowej i wszystkich ludzi dobrej woli o działania na rzecz bezpieczeństwa chrześcijan w Ziemi Świętej. Chodzi o zapewnienie wolności religijnej i religijnego status quo dla miejscowych chrześcijan oraz milionów chrześcijańskich pielgrzymów, którzy co roku odwiedzają Ziemię Świętą.
Dla Kościołów tradycji zachodniej Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa (2 kwietnia), upamiętniająca wjazd Jezusa do Jerozolimy, a Wielkanoc przypada 9 i 10 kwietnia. Wyznawcy prawosławia obchodzą w tym roku Wielkanoc 16 kwietnia. Mająca ponad 1 200-letnią tradycję liturgia „Świętego Ognia” w Jerozolimie odbędzie się w prawosławną Wielką Sobotę (15 kwietnia).
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?