Religie odpowiedzią na kryzys rodziny

Metropolita Wiednia kard. Christoph Schönborn jest przekonany, że wspólnoty religijne mogą wnieść wielki wkład w przezwyciężanie kryzysu rodzin. Na konferencji prasowej, zorganizowanej 7 grudnia na zakończenie trzydniowej konferencji międzyreligijnej „Rodzina w kryzysie” podkreślił znaczenie rodziny jako mocnej wspólnej wartości różnych religii

W Rosji na statystyczną kobietę przypada 1,2 narodzonego dziecka, oświadczył członek delegacji RKP Aleksiej Komow, przedstawiciel Światowego Związku Rodzin w Rosji. Zaznaczył, że jest to sygnał alarmowy, bo jednocześnie liczbę aborcji ocenia się na cztery miliony rocznie. Zapewnił jednocześnie, że Rosyjski Kościół Prawosławny w miarę możliwości stara się przeciwdziałać takiej wrogości wobec dzieci. Chociaż Kościół opowiada się za chrześcijańskim wzorcem małżeństwa i rodziny, musi także otaczać troską „inne formy życia rodzinnego” – dodał mówca w imieniu metropolity Hilariona.


W tym kontekście antyrodzinną politykę w czasach komunistycznych, a zwłaszcza pod reżimem J. Stalina, przypomniał Pinchas Goldschmidt – naczelny rabin Moskwy i przewodniczący Europejskiej Konferencji Rabinów. Jego zdaniem, zajmowanie się dziś kryzysem rodziny „to żaden luksus, lecz wielka konieczność”.

Konferencja w Wiedniu rozpoczęła się wizytą u prezydenta Austrii Heinza Fischera. Wyraził on uznanie dla wysiłków różnych religii w poszukiwaniu „wspólnie obowiązujących wartości” oraz wkładu na rzecz rodziny. „Bardzo ważne jest poświęcenie wielkiej uwagi tematyce rodziny, nie ograniczając jej do aspektu demograficznego i funkcji społecznej” – stwierdził szef państwa.

Europa bez rodziny nie ma przyszłości, powiedział podczas wizyty u prezydenta kardynał Schönborn. W podobnym duchu wypowiedział się metropolita Hilarion, nawiązując do coraz bardziej widocznej w Europie krytyki tradycyjnie chrześcijańskiego pojęcia rodziny. „Małżeństwo kobiety i mężczyzny i ich nastawienie na potomstwo mają centralne znaczenie dla rozwoju społeczeństwa europejskiego” – stwierdził przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

„Rodzina jest fundamentem i bazą społeczeństwa” – podkreślił inicjator konferencji rabin Arthur Schneier. Zwrócił uwagę na odpowiedzialność religii i ich przedstawicieli za rozwiązywanie współczesnych napięć. W czasach kryzysu gospodarczego musimy zagwarantować, aby rodzina pozostała silna i żywotna, aby podtrzymywała ważne wartości i przekazywała je z pokolenia na pokolenie – powiedział rabin.

Z jego poglądem zgodził się rabin Pinchas Goldschmidt. Dodał, że rodziny przekazują także tradycje religijne i poinformował, że uczestnicy konferencji zastanowią się również, jak wspólnoty religijne odpowiadają na to wyzwanie.

Oficjalny komunikat, ogłoszony na zakończenie konferencji, stwierdza, że związek kobiety i mężczyzny jest gwarantem życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci, a także zapewnia przekazywanie wartości duchowych i moralnych oraz budowanie społeczeństwa. Uczestnicy spotkania wyrazili przekonanie, że współczesny kryzys rodziny można zwalczyć tylko wtedy, gdy będzie się podkreślało, że małżeństwo jest związkiem na całe życie. Należy jak najszybciej włączyć naukowców i techników do dialogu z religiami na rzecz większego szacunku wobec życia ludzkiego.

Postanowiono jednocześnie wpływać na ośrodki rządowe, organizacje pozarządowe, media i twórców, by okazywali większe zainteresowanie problematyką rodziny. W celu rozwijania takich inicjatyw powołano specjalną grupę roboczą.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg