Ks. Stanisław Bartmiński z Krasiczyna k. Przemyśla zostanie pierwszym laureatem nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka za działalność na rzecz rozwoju współpracy chrześcijańsko-żydowskiej - poinformował współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Bogdan Białek.
Dodał, że jej wręczenie odbędzie się w niedzielę 8 stycznia w kościele parafialnym w Krasiczynie.
Białek powiedział, że nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka została ustanowiona przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów dla upamiętnienia tragicznie zmarłego duchownego w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. Podkreślił jednocześnie, że to honorowe wyróżnienie przyznawane chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniły się istotnie do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej. Nagrodę przyznaje kapituła PRChiŻ.
Ks. Bartmiński urodził się w 1936 r. w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1959. W latach 1970-2008 był proboszczem parafii św. Marcina w Krasiczynie - podkarpackiej wsi leżącej na polsko-ukraińskim pograniczu. Jako duchowny ksiądz Bartmiński zasłynął ze swej społecznej działalności oraz otwarcia na osoby różnych narodowości i religii.
Jako proboszcz odnowił m.in. znajdujący się na terenie jego parafii zapomniany cmentarz żydowski, przy którego wejściu zamieścił napis: "Starszym braciom w wierze"; opiekował się także kapliczkami greckokatolickimi. Organizował wspólne nabożeństwa katolików dwóch obrządków: rzymskiego i unickiego.
Ks. Bartmiński od lat działa na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego, wielokrotnie zapraszał na letni wypoczynek do Polski dzieci zza wschodniej granicy. W latach 80. zaangażowany był w działalność "S", a w stanie wojennym organizował pomoc dla internowanych.
Patron nagrody, ks. Roman Indrzejczyk (1931-2010) był wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, duchownym zaangażowanym w działalność ekumeniczną, słynącym z przyjaznej i otwartej postawy wobec Żydów i ich religii, co nie zawsze znajdowało aprobatę jego kościelnych przełożonych. Jako proboszcz warszawskiej parafii pw. Dzieciątka Jezus, ks. Indrzejczyk bez wahania zaprosił do swojego kościoła na modlitwę Żydów i chrześcijan z okazji żydowskiego święta Radość Tory.
Ks. Indrzejczyk od początku kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego pełnił funkcję jego kapelana. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Polska Rada Chrześcijan i Żydów powstała w 1989 roku. Jej celem jest dążenie do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…