"Nie zabijaj" w centrum Dnia Judaizmu

Dzisiaj, w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, Kościół przeżywa dzień poświęcony dialogowi z żydami, nazywany też Dniem Judaizmu.

W tym roku jego tematem jest biblijne przykazanie „Nie zabijaj”, a więc kwestia obrony życia ludzkiego, która zbliża do siebie chrześcijan i żydów.

Jak wyjaśnia kard. Kurt Koch, który kieruje w Watykanie Komisją ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem, „niszczenie życia ludzkiego jest przemocą czynioną na obrazie Boga, stwórcy życia. Dlatego ważne jest, by żydzi i chrześcijanie dali w dzisiejszym świecie to samo świadectwo”. Zdaniem kard. Kocha przykazanie „Nie zabijaj” jest w dzisiejszym świecie bardzo aktualne. „Widzę tu trzy wyzwania – powiedział agencji SIR szwajcarski purpurat. – Pierwszym jest terroryzm, współczesne masakry i prześladowania chrześcijan ze względu na ich wiarę. Drugie wyzwanie to kara śmierci, która wciąż obowiązuje w niektórych krajach, a w innych wręcz dyskutuje się nad jej przywróceniem. Bardzo się cieszę, że Ojciec Święty wypowiedział się jasno przeciwko tej praktyce. Na trzecim zaś miejscu wymieniłbym wyzwania bioetyczne dotyczące aborcji, a zwłaszcza eutanazji w Europie”. Przewodniczący Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem zaznaczył, że promocja ludzkiego życia w zsekularyzowanym świecie jest wielkim wyzwaniem. A żydzi i chrześcijanie mają w tej dziedzinie wspólną tradycję biblijną, tzn. przekonanie, że człowiek został stworzony na obraz Boży.

Z kolei, jak stwierdził sekretarz wspomnianej komisji watykańskiej, konkretnym działaniem żydów i chrześcijan w dziedzinie ochrony życia mogłoby być zaangażowanie na rzecz pokoju na świecie. Ks. Norbert Hofmann SDB na łamach L’Osservatore Romano zaznacza przy tym, że nie chodzi o jakiś naiwny pacyfizm, gdyż zarówno jedni, jak i drudzy „nie powinni tracić z oczu obietnicy pokoju, jaki otrzymamy na końcu czasów”.

«« | « | 1 | » | »»
  • katolik
    17.01.2012 21:14
    Nienawiść do chrześcijan posiada w Talmudzie bardzo wyraźne oblicze i niczym nie da się zaprzeczyć. Chrystus po większej części jest lżony. Widzieliśmy na innym miejscu, w jaki sposób rabini każą wymawiać święte Imię Jezus. Bardzo często w Talmudzie rabini posiłkują się pod adresem Chrystusa Pana nazwą Taluj. Jest to wyraz obelżywy, oznacza to samo, co "wisielec". Nie da się przytoczyć wielu przydomków dawanych Najśw. Marii Pannie.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.