"Nie zabijaj" w centrum Dnia Judaizmu

Dzisiaj, w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, Kościół przeżywa dzień poświęcony dialogowi z żydami, nazywany też Dniem Judaizmu.

W tym roku jego tematem jest biblijne przykazanie „Nie zabijaj”, a więc kwestia obrony życia ludzkiego, która zbliża do siebie chrześcijan i żydów.

Jak wyjaśnia kard. Kurt Koch, który kieruje w Watykanie Komisją ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem, „niszczenie życia ludzkiego jest przemocą czynioną na obrazie Boga, stwórcy życia. Dlatego ważne jest, by żydzi i chrześcijanie dali w dzisiejszym świecie to samo świadectwo”. Zdaniem kard. Kocha przykazanie „Nie zabijaj” jest w dzisiejszym świecie bardzo aktualne. „Widzę tu trzy wyzwania – powiedział agencji SIR szwajcarski purpurat. – Pierwszym jest terroryzm, współczesne masakry i prześladowania chrześcijan ze względu na ich wiarę. Drugie wyzwanie to kara śmierci, która wciąż obowiązuje w niektórych krajach, a w innych wręcz dyskutuje się nad jej przywróceniem. Bardzo się cieszę, że Ojciec Święty wypowiedział się jasno przeciwko tej praktyce. Na trzecim zaś miejscu wymieniłbym wyzwania bioetyczne dotyczące aborcji, a zwłaszcza eutanazji w Europie”. Przewodniczący Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem zaznaczył, że promocja ludzkiego życia w zsekularyzowanym świecie jest wielkim wyzwaniem. A żydzi i chrześcijanie mają w tej dziedzinie wspólną tradycję biblijną, tzn. przekonanie, że człowiek został stworzony na obraz Boży.

Z kolei, jak stwierdził sekretarz wspomnianej komisji watykańskiej, konkretnym działaniem żydów i chrześcijan w dziedzinie ochrony życia mogłoby być zaangażowanie na rzecz pokoju na świecie. Ks. Norbert Hofmann SDB na łamach L’Osservatore Romano zaznacza przy tym, że nie chodzi o jakiś naiwny pacyfizm, gdyż zarówno jedni, jak i drudzy „nie powinni tracić z oczu obietnicy pokoju, jaki otrzymamy na końcu czasów”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg