Rozszerzać dobro, zgodę i braterstwo

Przesłanie do chrześcijan i muzułmanów, którzy spotkają się w Dzień Islamu w Warszawie, skieruje abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. XII Dzień Islamu w Kościele katolickim przypada 26 stycznia.

Tradycyjnie, temat Dnia Islamu nawiązuje do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. „W tym roku uznaliśmy za stosowne wybrać temat wymiaru duchowego osoby ludzkiej. Jest to rzeczywistość, której obie nasze religie przypisują najwyższą wagę w obliczu wyzwań materializmu i sekularyzacji” – napisał kard. Jean-Louis Tauran. Podkreślił, że „chrześcijanie i muzułmanie, niezależnie od dzielących ich różnic, uznają godność osoby ludzkiej”, a „przekazywanie tych ludzkich i moralnych wartości młodym pokoleniom jest naszą wspólną troską”. Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski i Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów organizują w Warszawie, wzorem lat ubiegłych, spotkanie katolików i muzułmanów. Odbędzie się ono 26 stycznia o godz. 17.00 w Domu Parafialnym przy parafii pw. św. Floriana na Pradze. Muzyka Orientu, czytanie Ksiąg Świętych: Pisma Świętego i Koranu, a także modlitwy i przekazanie znaku pokoju – to główne elementy tego spotkania. Zebrani wysłuchają słowa na Dzień Islamu, zostanie m.in. odczytane przesłanie nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Celestino Migliore.

Obchody Dnia Islamu w Polsce to zupełnie nowa rzeczywistość w relacjach chrześcijańsko-muzułmańskich nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Przypada 26 stycznia, na zakończenie Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Inicjatorem spotkań z muzułmanami była Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości zajmująca się działalnością charytatywną oraz budowaniem porozumienia i pokoju. Pierwszym nieformalnym przedsięwzięciem, mającym na celu zbliżenie do siebie wyznawców dwóch religii monoteistycznych, była Msza św. w intencji pokoju na świecie, sprawowana w grudniu 1994 roku. Eucharystię, w której uczestniczyli katolicy i muzułmanie celebrował bp Władysław Miziołek w kościele pw. św. Aleksandra w Warszawie.

W liście pasterskim: „Dialog – zadanie na nowy wiek” biskupi napisali o Dniu Islamu: „przez tę inicjatywę oraz przez szukanie platform wzajemnego poznania dla zgodnego współżycia, pragniemy iść drogą wskazań zawartych w nauczaniu Soboru Watykańskiego II i Jana Pawła II, choć zdajemy sobie sprawę, że w krajach o większości muzułmańskiej często chrześcijanie narażeni są na prześladowanie, a w każdym razie nie mają równych praw z muzułmanami. My chcemy, zgodnie z naszym pierwszym i największym przykazaniem miłości, rozszerzać dobro, zgodę i braterstwo wśród wszystkich dzieci jednego Ojca, który jest w niebie”.

Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi działa w ramach Rady do Spraw Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski. Pierwszym przewodniczącym Komitetu był bp Tadeusz Pikus, a od 2007 roku jest nim biskup pomocniczy ełcki Romuald Kamiński.

***

Posłuchaj wypowiedzi biskupa Romualda Kamińskiego na Dzień Islamu:

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg