To zdrada chrześcijaństwa!

Plaga antysemityzmu w dzisiejszym świecie jest nie do wyplenienia a antyjudaizm jest zdradą chrześcijaństwa – uważa kard. Kurt Koch.

„Również w chrześcijańskiej teologii można odnaleźć antyżydowskie tendencje, tak po stronie tradycjonalistów, jak i w nurtach liberalnych“ – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, której podlega Komisja ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem.

Watykański hierarcha wygłosił wczoraj wykład na Papieskim Uniwersytecie Angelicum na temat "50 lat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego”. „Kościół katolicki musi dlatego stale podkreślać, że antyjudaizm jest zdradą chrześcijaństwa. Co więcej duchowa więź żydów i chrześcijan ma stały i wieczny fundament w Piśmie Świętym” – podkreślił kardynał.

„Przyjaźń między żydami i chrześcijanami jest niezbędna dla całej ludzkości” – powiedział z mocą przewodniczący Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. Przypomniał, że wobec bezprzykładnego okrucieństwa Szoah chrześcijanie byli nie tylko sprawcami, ale również ofiarami zbrodni. „Szerokie masy były biernymi obserwatorami, które przymykały oczy na brutalną rzeczywistość. Tym samym Szoah stała się dla chrześcijaństwa problemem i oskarżeniem. Dlatego Kościół katolicki po tym konflikcie wraz z II Soborem Watykańskim sformułował nową teologiczną definicję jego stosunku do żydów” – mówił pochodzący z Szwajcarii purpurat.

Przypomniał, że przyjęta przez II Sobór Watykański deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich nadal po 50 latach stanowi podstawowy dokument dla dialogu między Kościołem a Żydami. „Wspiera on wzajemne zrozumienie i respekt. Pozostaje trwałym i niezbywalnym zadaniem, aby unikać powrotu do niebezpiecznego wyobcowania i aby pogłębiać więzi” – zaznaczył kard. Koch.

Kardynał zaznaczył, że dokumenty soborowe, w tym "Nostra aetate" oraz inne wypowiedzi Kościoła na temat relacji z judaizmem i żydami są zobowiązujące dla wszystkich katolików. „Nie można być katolikiem, bez akceptacji II Soboru Watykańskiego i wynikającego z niego nauczania Kościoła w tym 'Nostra aetate'. Wszystkie dokumenty, dekrety i konstytucję z wiążące dla każdego katolika” – powiedział kardynał.

Przypomniał, że Jan Paweł II jak również Benedykt XVI z naciskiem zaangażowali się w chrześcijańsko-żydowskie pojednanie wzajemnie się przy tym uzupełniając. Jego zdaniem pochodzący z Polski papież przede wszystkim skupił się na „mocnych gestach i obrazach”, a „teolog Ratzinger na sile słowa i pokornym spotkaniu". Przypomniał, że podczas swojego siedmioletniego pontyfikatu Benedykt XVI odwiedził były obóz koncentracyjny Auschwitz, był pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie i spotykał się w wielkimi rabinami Izraela oraz modlił się za ofiary Shoah w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Do tego jak żaden inny papież odwiedził najwięcej synagog.

«« | « | 1 | » | »»
 • NowennaPompejanska
  17.05.2012 20:16
  "Wspiera on wzajemne zrozumienie i respekt. Pozostaje trwałym i niezbywalnym zadaniem, aby unikać powrotu do niebezpiecznego wyobcowania i aby pogłębiać więzi” – zaznaczył kard. Koch." To Kościół już nie będzie szerzył Ewangelii? Co w takim razie będzie robił? Dialogował i respektował? A gdzie ewangeliczny nakaz głoszenia Dobrej Nowiny?
 • Bodzio
  18.05.2012 08:42
  I daltego nie słucham Radia Maryja oraz nie czytam ,,Naszego Dziennika" i innych pism, gdzie,antysemityzm jest najbardziej widoczny.
  Kiedyś nawet wysyłałem jakąś kwotę na Radio Maryja, ale potem zorientowałem się, że ta stacia jest skrajnie nacjonalistgyczna i przede
  wszystkim poważa się tych, którzy wypowiadają
  się antysemicko. Zresztą występują tam znani
  antysemici. Pamiętam jak były różne dyskusje
  i jeśli ktoś zadzwonił i chciał swoje zdanie
  wypowiedzieć i nie zgadzać się z antysemickimi
  wypowiedziami to wyłączało mu się telefon. I wiem, ż krążyły listy z nazwiskami osób sprawujących w państwie ważne funkcje podające
  ich żydowskie pochodzenie. I potem mówiono, że
  u nas rządzą, komuniści, żydzi i masoni. Ale ci
  ludzie tak mówiący nie mieli swoich środków
  przekazu. Więć o.Rydzyk to wykorzystał i dał
  im Rdio Maryja, potem telewizję Trwam ,,Nasz
  Dziennik". I na tym polega sukces o.Rydzyka.
  Pamikętam gdy była dyskusja przed uchwaleniem
  konstytucji i jednym z członków przygotowujących tę konstytucję był Mazowiecki, to o.Rydzyk powiedział coś takiego, że niech sobie ustalają czy uchwalają
  już dokładnie nie pamiętam gdzie indziej konstytucję, a nie nam Polakom. Dokładnie nie pamiętam tej wypowiedzi, ale wiadomo było o co chodzi.
 • Kael
  18.05.2012 09:10
  NowennoPompejanska (i Ajja) bez dialogu i szacunku do drugiego czlowieka nie ma mozliwosci przekazania Dobrej Nowiny.

  A chrzescijanie przez stulecia z pogarda traktowali Zydow, zapominajac starannie o tym, co pisal sw Pawel o "odrzuceniu Narodu Wybranego" ( a raczej o tym, ze narod wybrany nigdy odrzucony nie bedzie, bo Bog nie wyprze sie swojej obietnicy), a niektorzy nawet o tym, ze i Jezus Chrystus i Maryja (Krolowa Polski!) i Apostolowie byli (i sa) ZYDAMI.

  Za to mozna przeczytac przerozne fantastyczne teorie, ze wcale Zydami nie sa, bo sa Celtami, albo ze Jezus urodzil sie co prawda z matki Zydowki, ale jako Bog narodowosci nie ma itp itd.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja