Nowe państwo islamskie

Dwa ugrupowania rebeliantów w Mali na północy Afryki ustanowiły nowe państwo. Ma w nim obowiązywać islamskie prawo – szariat.

Państwo nazywa się Azawad; odłączyło się ono od Mali na początku kwietnia. Teraz ugrupowanie islamskie Ansar Dine oraz świecki Ruch Wyzwolenia Azawadu (MNLA) zawarły porozumienie. Na jego mocy na terenie Azawadu ma obowiązywać prawo muzułmańskie. Według doniesień, jest ono już wprowadzane w większych miastach.

Azawad ma powierzchnię trzy razy większą od Polski; w ostatnim czasie zbiegło stamtąd około 300 tysięcy ludzi. Nowe państwo na razie nie jest uznane przez społeczność międzynarodową. Niektóre afrykańskie kraje zadeklarowały, że wyślą do Mali łącznie trzy tysiące żołnierzy, by odzyskać tereny na północy i ustabilizować kraj.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.