Azerbejdżan sfinansuje remont rzymskich katakumb

Po raz pierwszy kraj o przewadze ludności muzułmańskiej - a takim jest Azerbejdżan - sfinansuje remont i konserwację chrześcijańskich katakumb w Rzymie, którymi administruje Watykan - ogłosiła w czwartek Stolica Apostolska.

O porozumieniu, które zostanie podpisane w piątek między Papieską Komisją ds. Archeologii Sakralnej i fundacją z Azerbejdżanu, poinformował watykański minister kultury kardynał Gianfranco Ravasi. Hierarcha, który kieruje również komisją archeologiczną, wyjaśnił w czwartek, że ze środków fundacji prowadzonej przez żonę prezydenta kraju Ilhama Alijewa odrestaurowane zostaną katakumby świętego Marcelina i Piotra na via Casilina w Wiecznym Mieście.

"To wspaniałe katakumby, gdzie znajduje się również mauzoleum świętej Heleny, matki cesarza Konstantyna" - podkreślił kardynał Ravasi. Wyjaśnił, że prace zakończą się w przyszłym roku, gdy przypadać będzie 1700. rocznica wydania edyktu Konstantyna o tolerancji, który położył kres prześladowaniom chrześcijan w całym Imperium Rzymskim.

Dzięki temu, jak powiedział przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, będzie można zwiedzać część katakumb, które w czasie drugiej wojny światowej były miejscem schronienia partyzantów, a w następnych dekadach stały się nawet miejscem zabaw dzieci.

Kardynał Ravasi mówiąc o znaczeniu porozumienia dodał, że Azerbejdżan to "szyickie państwo muzułmańskie, któremu bardzo zależy na kontaktach z Zachodem i na tym, by reprezentować oblicze islamu otwartego na dialog".

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.