NIK: Dotacje dla kościołów - prawidłowo rozdane

MSWiA, a teraz MAC prawidłowo i celowo dysponowały w zeszłym roku 112 mln. zł dotacji na kościoły i związki wyznaniowe oraz mniejszości narodowe i etniczne - taką ocenę NIK przedstawiono w środę na posiedzeniu sejmowej komisji ds. mniejszości.

Na wsparcie kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych - jak wynika z kontroli - resort spraw wewnętrznych i administracji, a obecnie ministerstwo administracji i cyfryzacji, wydało w zeszłym roku ponad 112 mln zł. Większość tej kwoty - ponad 89 mln. zł - stanowił Fundusz Kościelny. W tej sumie najwięcej ważą składki ubezpieczeniowe duchownych. NIK uznała, że wydatki te były rozdysponowane prawidłowo i zgodnie z procedurami.

Dotacje na zadania realizowane przez mniejszości narodowe i etniczne wynosiły w zeszłym roku niecałe 14 mln zł. Również w tej części ocena NIK była zasadniczo pozytywna, choć wytknięto ministerstwom, że już trzeci rok z rzędu występuje problem z dystrybuowanymi tym kanałem dotacjami środków pochodzących z Unii Europejskiej dla społeczności romskiej.

Problem - jak mówiła na posiedzeniu sejmowej komisji przedstawicielka NIK - polega na przedłużającym się procesie weryfikacji wniosków o dotacje, składanych przez organizacje romskie. To z kolei wynika z dużej ilości błędów i nieścisłości (np. co do liczby potencjalnych beneficjentów) stwierdzonych w tych wnioskach.

"Może więc należy wesprzeć tych wnioskodawców pod względem prawno-doradczym? Okazuje się, że są to stowarzyszenia, w których niewielka jest wiedza prawnicza. Czy to tylko ich bezradność, czy też brak ludzkiej życzliwości? Nie można tu być tylko urzędnikiem. Czas wreszcie otworzyć się na te organizacje" - apelowała do MAC wiceszefowa komisji Danuta Pietraszewska (PO).

Wiceminister administracji i cyfryzacji Włodzimierz Karpiński odparł, że komórka zajmująca się dotacjami ma od niedawna nowe kierownictwo i jego zadaniem jest właśnie m.in. podniesienie efektywności przyznawania dotacji. "Postaramy się, aby NIK czwarty raz z rzędu już nie wytykał tej samej nieprawidłowości" - zapewnił.

«« | « | 1 | » | »»