Ekstremiści niszczą światowe dziedzictwo

Kolejny zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO padł ofiarą bandytów spod szyldu islmaskiego fundamentalizmu.

  upyernoz / CC 2.0

Prowadzą oni kampanię niszczenia miejsc kultu religijnego, nad którymi opiekę roztacza UNESCO. Tym razem oddziały ekstremistów uderzyły w cmentarz w Timbuktu (Mali), na którym pochowano muzułmańskich świętych.
Członkowie organizacji Ansar Dine uzbrojeni w dłuta i inne narzędzia dosłownie zrujnowali zabytek. Dyrektor UNESCO Irnia Bokova, wyjaśnia, że w Timbuktu narażone na ataki ekstremistów są mauzolea, meczety i manuskrypty o wielkiej wartości dla całej ludzkości.
Timbuktu od 12 wieku było kolebką islamskiej nauki. Stąd właśnie tam znaleziono wiele cennych manuskryptów. Ataki rebeliantów nasiliły się po marcowym zamachu stanu, w którym obalono prezydenta Amadou Toumaniego. Od tamtej pory trwa w Mali bezwzględna walka o przejęcie kontroli. Tymczasem rebelianci twierdzą, że atakowane przez nich miejsca sprzyjają bałwochwalstwu.

romereports Extremist Islamic group damage another UNESCO site in Timbuktu, Mali

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.