„W tym czasie żałoby chrześcijanie łączą się w bólu z braćmi i siostrami sikhami” – powiedział bp Denis Madden z Baltimore nawiązując do brutalnego ataku na ich świątynię w Oak Creek w minioną niedzielę (5 sierpnia). Uzbrojony mężczyzna zabił tam sześć osób, a trzy kolejne ciężko ranił.
Przewodniczący komisji ds. ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego amerykańskiego episkopatu wyraził solidarność z całą wspólnotą sikhijską w USA. – „Dzielimy z wami gorącą przyjaźń, jak i miłość do Boga oraz wiarę we wspólnotę wszystkich ludzi” – wskazał hierarcha. Dodał, że amerykańscy biskupi łączą się ze sikhijską wspólnotą i odrzucają wszelką przemoc, zwłaszcza będącą przejawem nietolerancji religijnej.
„Jesteśmy szczególnie przygnębieni faktem, że to straszne zdarzenie miało miejsce w domu modlitwy i zwrócone było przeciwko ludziom zebranym razem jak rodzina, by wielbić Boga. Nasze modlitwy kierujemy za wszystkich dotkniętych tą tragedią, zwłaszcza za tych, którzy stracili w niej bliskich i ukochanych” – dodał hierarcha.
Początki monoteistycznej religii sikhów datuje się na XV w. Rozwinęła się przede wszystkim w indyjskim stanie Punjab. Na świecie wyznaje ją ok. 30 mln. ludzi. Kierowana przez bpa Maddena komisja amerykańskich biskupów prowadziła dialog ze wspólnotą sikhów w USA od 2006 r.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…