Złączeni w bólu "z braćmi i siostrami sikhami"

„W tym czasie żałoby chrześcijanie łączą się w bólu z braćmi i siostrami sikhami” – powiedział bp Denis Madden z Baltimore nawiązując do brutalnego ataku na ich świątynię w Oak Creek w minioną niedzielę (5 sierpnia). Uzbrojony mężczyzna zabił tam sześć osób, a trzy kolejne ciężko ranił.

Przewodniczący komisji ds. ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego amerykańskiego episkopatu wyraził solidarność z całą wspólnotą sikhijską w USA. – „Dzielimy z wami gorącą przyjaźń, jak i miłość do Boga oraz wiarę we wspólnotę wszystkich ludzi” – wskazał hierarcha. Dodał, że amerykańscy biskupi łączą się ze sikhijską wspólnotą i odrzucają wszelką przemoc, zwłaszcza będącą przejawem nietolerancji religijnej.

„Jesteśmy szczególnie przygnębieni faktem, że to straszne zdarzenie miało miejsce w domu modlitwy i zwrócone było przeciwko ludziom zebranym razem jak rodzina, by wielbić Boga. Nasze modlitwy kierujemy za wszystkich dotkniętych tą tragedią, zwłaszcza za tych, którzy stracili w niej bliskich i ukochanych” – dodał hierarcha.

Początki monoteistycznej religii sikhów datuje się na XV w. Rozwinęła się przede wszystkim w indyjskim stanie Punjab. Na świecie wyznaje ją ok. 30 mln. ludzi. Kierowana przez bpa Maddena komisja amerykańskich biskupów prowadziła dialog ze wspólnotą sikhów w USA od 2006 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg