Muzułmańscy ulemowie żądają przeprosin od papieża

Międzynarodowy Związek Ulemów Muzułmańskich z siedzibą w Katarze zażądał od Benedykta XVI, rozpoczynającego w piątek pielgrzymkę w Libanie, "przeproszenia muzułmanów" za wykład wygłoszony przez papieża w 2006 r. w Ratyzbonie.

Związek Ulemów, uczonych w zakresie prawa i teologii islamu, oskarżył Benedykta XVI o chęć podburzania do konfliktu między chrześcijańskim Wschodem a islamem.

Przed pięciu laty w Ratyzbonie Benedykt XVI w swoim przemówieniu zacytował m.in. słowa bizantyjskiego cesarza Manuela II Paleologa: "Pokaż mi, co nowego przyniósł Mahomet, a wtedy ujrzysz tylko to, co złe i nieludzkie - jak choćby to, że nakazał, aby wiarę, którą głosił, rozszerzać za pomocą miecza".

Wyrwany z kontekstu przemówienia fragment interpretowano jako zniewagę dla islamu. Słowa papieża wywołały protesty muzułmanów na świecie.

Związek Ulemów w komunikacie opublikowanym w nocy z czwartku na piątek "zażądał od papieża przeproszenia muzułmanów za słowa wypowiedziane w Niemczech, kiedy to przepraszał żydów" - informuje agencja AFP.

Związek, któremu przewodniczy wpływowy duchowny islamski szejk Jussef al-Karadawi, oświadczył, że "próbował rozpocząć dialog z Watykanem", lecz bez powodzenia. Jak zapewniono w komunikacie, związek już wcześniej zażądał od papieża, by przeprosił, lecz ten "tego nie uczynił".

Ulemowie oskarżyli Benedykta XVI o chęć "podsycania konfliktu między synami tego samego kraju", nawiązując - jak pisze AFP - do chrześcijan i muzułmanów żyjących w Libanie. Muzułmańscy uczeni oceniają, że konflikt podsyci podpisanie adhortacji apostolskiej (dokumentu podsumowującego synod biskupów z Bliskiego Wschodu, który obradowało w Watykanie w 2010 r.), która według nich "zawiera niebezpieczne treści i idee".

Wśród tych treści znajduje się "ostrzeżenie przed islamizacją społeczeństwa" oraz "przestrzeganie chrześcijan przed islamem politycznym" - dodano w komunikacie. Ulemowie wezwali Benedykta XVI, by nie podpisywał dokumentu.

Papież, który w piątek rozpoczyna pielgrzymkę w Libanie, adhortację posynodalną podpisze w bazylice świętego Pawła w Harissie, a następnie w niedzielę podczas mszy w Bejrucie przekaże ją przedstawicielom Kościołów Bliskiego Wschodu.

Watykan potwierdził w czwartek, że podczas pielgrzymki Benedykt XVI nie zajmie politycznego stanowiska wobec konfliktów na Bliskim Wschodzie. Jak oświadczył kardynał Jean-Louis Tauran, papież jedzie z orędziem pokoju.

"Papież jadąc do Libanu przypomni o tym, że różnorodność, pluralizm nie są synonimem niebezpieczeństwa, ale przeciwnie - bogactwa, a to widać bardzo dobrze w dialogu ekumenicznym i w dialogu międzyreligijnym" - powiedział kardynał. W jego ocenie papieską pielgrzymkę należy postrzegać jako wezwanie do jedności wśród chrześcijan i dialogu z niechrześcijanami.

Przewodniczącemu Międzynarodowego Związku Ulemów Muzułmańskich odmówiono w 2008 roku wizy wjazdowej do Wielkiej Brytanii, motywując to usprawiedliwianiem przez niego aktów terroru. Duchowny występował w obronie Palestyńczyków, dokonujących samobójczych zamachów w Izraelu oraz akceptował ataki na siły koalicyjne w Iraku.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  14.09.2012 12:34
  Król Jan III Sobieski nie żyje więc niech Benedykt XVI ukorzy się przed czcicielami fałszywych bogów. Jak się nawarzy piwa, to trzeba je wypić.
 • Myślący
  15.09.2012 01:44
  Szkoda, że ulemowie czy też inni muzułmanie nie doczytali, że papież Benedykt XVI wcale się nie utożsamia z przytoczonym przez siebie cytatem. Przytoczył pogląd z dyskusji muzułmanina z bizantyjskim cesarzem, by następnie powiedzieć, że nie tak widzi tę sprawę Kościół. Czy niektórzy mają aż tyle złej woli? A może nie czytają ze zrozumieniem? Żądanie ulemów nie ma żadnego uzasadnienia, bo Benedykt XVI nie powiedział tego, o co przez wielu stale jest oskarżany. Polecam jego wykład z Ratyzbony, bo jest potwierdzeniem jego wspaniałego umysłu i niezwykle precyzyjnego warsztatu. Pozdrawiam myślących i ludzi dobrej woli.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.