Przedstawiciel uniwersytetu al-Azhar, prestiżowej uczelni sunnickiego islamu w Kairze, podziękował Watykanowi za apel o poszanowanie wiary, świętych ksiąg i wielkich postaci symbolicznych wszystkich religii.
Doradca ds. międzyreligijnych szejka al-Azhar, Mahmoud Azab odniósł się w ten sposób do niedawnej wypowiedzi dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardiego, który podkreślił, że takie poszanowanie jest „istotnym warunkiem pokojowego współżycia między narodami”.
Jednocześnie Azab potępił spalenie egzemplarza Ewangelii przez Egipcjanina podczas demonstracji, zorganizowanej w proteście przeciwko bluźnierczemu filmowi o Mahomecie. Dodał, że islam nie godzi się na bezczeszczenie Tory, Ewangelii i innych świętych ksiąg, dlatego takie czyny „nie są w żaden sposób reprezentatywne dla muzułmanów”.
Wypowiedź doradcy szejka al-Azhar nie oznacza jednak powrotu do dialogu między uczelnią i Stolicą Apostolska. Został on przerwany przez stronę muzułmańską po tym, jak uznała za niemożliwe do przyjęcia słowa Benedykta XVI, który apelował o ochronę koptyjskich chrześcijan w Egipcie. - W tej chwili nie mam na ten temat nic do powiedzenia - oświadczył członek rady naukowej al-Azhar, Abdel Muti al-Bayoumi.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…