Patriarcha Cyryl odwiedzi Ziemię Świętą

Podróż do Ziemi Świętej odbędzie w listopadzie patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl.

Po wyborze na tron patriarszy zwierzchnik rosyjskiego prawosławia odwiedza wszystkie lokalne wspólnoty prawosławne w kolejności zgodnej z porządkiem dyptychu liturgicznego. Wpisuje się do niego zwierzchników uznawanych Cerkwi autokefalicznych według tradycyjnego porządku starszeństwa. Obecnie jest 15 uznawanych powszechnie w świecie prawosławnym jurysdykcji kościelnych.

Cyryl I odwiedził trzy z pierwszych w dyptyku Kościołów prawosławnych. Poza kolejnością był w Bułgarii ze względu na podeszły wiek miejscowego patriarchy i w Polsce, z okazji podpisania razem z abp. Józefem Michalikiem dokumentu wzywającego do pojednania nasze Kościoły i narody. Ostatnia wizyta patriarchy w Japonii mieściła się niejako w ramach szerokiego pojęcia jurysdykcji patriarchatu moskiewskiego, gdyż japońskie prawosławie posiada podobnie jak ukraińskie autonomię, a nie autokefalię.

Problemy związane z wizytą Cyryla I w Jerozolimie metropolita Hilarion Ałfiejew omówił z burmistrzem miasta, Nirem Barkatem. Jej dokładnej daty jeszcze nie ustalono.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.