Żydowska społeczność Krakowa otrzymała zwój Tory

Żydowska kongregacja z Włoch przekazała krakowskiej społeczności żydowskiej zwój świętej księgi judaizmu - Tory. W piątek wieczorem, podczas pochodu ulicami Kazimierza - dawnej żydowskiej dzielnicy Krakowa, Żydzi prezentowali nowy zwój krakowianom i turystom.

Radosny korowód kilkudziesięciu osób, któremu towarzyszyła muzyka i śpiew pieśni żydowskich, zakończył się w Wysokiej Synagodze. Tam przedstawiciele Beth Shalom z Mediolanu uroczyście przekazali zwój Tory wspólnocie Beit Kraków.

"To pierwszy zwój Tory, jaki będzie mieć nasza wspólnota. Staraliśmy się o niego od kilku lat" - poinformowała PAP prezes Beit Kraków, Magda Koralewska.

"Nie da się powiedzieć, że zwoje są +bardzo wartościowe+, bo są bezcenne. To przedmioty najświętsze w religii żydowskiej. Nauka Tory jest kluczem do żydowskiego życia. Albo życie żydowskie to jest Tora"" - podkreśliła prezes.

"To jeden z najbardziej emocjonujących i najszczęśliwszych momentów dla naszej społeczności" - mówił podczas uroczystości w Wysokiej Synagodze prezes kongregacji Beth Shalom, David Ross. Jak wytłumaczył w rozmowie z PAP, przekazanie zwoju Tory innej kongregacji ma istotne znaczenie dla tożsamości Żydów na całym świecie i jednoczy ich.

"Kongregacja Beth Shalom miała dwie Tory. Jedną postanowiliśmy przekazać do Krakowa. Myślę, że nie potrzebujemy dwóch zwojów, jeden nam wystarczy. W naszej religii to wielki honor ofiarować Torę młodej kongregacji, a taką jest Beit Kraków. Poza tym czujemy się związani z Galicją. Mój dziadek pochodził z Galicji" - powiedział Ross.

Według członka zarządu Beit Kraków, Davida Tillesa, judaizm w Krakowie ma się coraz lepiej, czego przykładem jest powstała nowa wspólnota żydowska. "Reformowana społeczność Beit Kraków wypełnia pewną lukę w żydowskim świecie i oferuje coś, czego być może nie mogłaby zaoferować kongregacja ortodoksyjna, a mianowicie równość mężczyzn i kobiet. A to jest ważne w nowoczesnym społeczeństwie" - powiedział PAP Tilles.

Tora jest świętą księgą judaizmu, zawiera pięć pierwszych ksiąg Starego Testamentu. Zwoje są przechowywane w synagogach, ich przepisywaniem zajmują się specjalni kaligrafowie.

Beit Kraków to społeczność żydowska, która powstała w Krakowie w 2009 r. Jest pierwszą od 67 lat reformowaną społecznością żydowską w południowej Polsce. Jej przewodnikiem duchowym jest rabin Tanya Segal - pierwsza kobieta rabin w Polsce. Jak dotąd Beit Kraków współorganizowało ponad 500 wydarzeń promujących kulturę żydowską w Krakowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg