Chrześcijanie są największą grupą religijną na świecie, liczącą 2,2 mld wiernych i stanowiącą 32 proc. światowej populacji - wynika z raportu waszyngtońskiego Pew Research Center na temat religii. Muzułmanie zajmują drugą pozycję - 1,6 mld wiernych (23 proc.).
Trzecią największą grupę stanowią wyznawcy hinduizmu - 1 mld (15 proc.), następnie buddyści - 500 mln (7 proc.) i żydzi - 14 mln (0,2 proc).
Raport opracowano na podstawie około 2 500 różnego rodzaju zakrojonych na szeroką skalę badań i analiz w ponad 230 krajach świata. Opracowanie pokazuje wielkość grup religijnych i ich rozmieszczenie na świecie w 2010 roku.
Według ośrodka Pew ponad ośmiu na dziesięciu mieszkańców planety (84 proc.) przynależy do jakiejś grupy religijnej. W 2010 r. było to 5,8 mld z 6,9 mld ogólnej liczby mieszkańców.
Inne religie wyznaje ponad 400 milionów ludzi, jak np. Indianie w obu Amerykach, Aborygeni w Australii, czy mniejszości w Chinach. 58 mln ludzi, czyli mniej niż 1 proc. światowej populacji, wyznaje bahaizm, sikhizm, czy taoizm.
Co szósta osoba na świecie, czyli 1,1 mld (16 proc. populacji) ludzi nie określa się co do wyznawania jakieś religii, nawet jeśli wielu z nich przyznaje się do jakieś formy wiary duchowej.
Z raportu wynika, że prawie wszyscy hindusi, buddyści zamieszkują region Azji i Pacyfiku, tak jak trzy czwarte osób, które nie wyznają żadnej religii. W regionie tym mieszka również 62 proc. muzułmanów; największe wspólnoty wyznawców islamu znajdują się w Indonezji, Indiach i Pakistanie.
Najbardziej rozproszeni za to są chrześcijanie. Prawie równa liczba, bo mniej więcej po 24 proc., zamieszkuje Europę, Amerykę Łacińską i Karaiby oraz Afrykę Subsaharyjską. W Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Meksyku są najsilniejsze wspólnoty chrześcijańskie. 44 proc. żydów mieszka w Ameryce Północnej i co czwarty w Izraelu.
W 157 krajach chrześcijanie stanowią większość, a w 49 - muzułmanie. Z kolei siedmiu na dziesięciu buddystów stanowi mniejszość religijną w swych krajach.
Średni wiek muzułmanów i hindusów wynosi odpowiednio 23 i 26 lat, i jest niższy od średniej wieku na świecie, która wynosi 28 lat. Wszystkie inne grupy są starsze - średnia wieku u chrześcijan wynosi 30 lat, a u żydów - 36 lat. (PAP)
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…