Konstytucja islamska?

Redakcji nowej konstytucji Afganistanu, która odpowiadałaby zasadom islamu zażądali talibowie w deklaracji ujawnionej przez agencję AFP, dzień po spotkaniu przedstawicieli różnych afgańskich grup politycznych, które odbyło się w Chantilly pod Paryżem.

"Obecna konstytucja afgańska jest bezwartościowa, ponieważ została zredagowana w cieniu bombowców B-52 i najeźdźców" z koalicji międzynarodowej - głosi tekst 14-stronicowej deklaracji.

Talibowie oświadczają w niej, że emirat islamski - jak określali oni Afganistan w czasie swych rządów od 1996-2001 roku - "potrzebuje konstytucji opartej na świętych zasadach islamu, interesie narodowym (...) i sprawiedliwości społecznej".

Talibowie uczestniczyli po raz pierwszy w spotkaniu za zamkniętymi drzwiami w czwartek i piątek w Chantilly. Zebrali się tam przedstawiciele głównych sił afgańskich, by przeprowadzić nieformalną debatę na temat przyszłości procesu pokojowego w tym kraju. Uczestnicy reprezentowali rząd prezydenta Hamida Karzaja, opozycji politycznej, jak też walczących zbrojnie przeciwko rządowi w Kabulu talibów.

Jak pisze agencja AFP, ton deklaracji demonstruje, że nieufność talibów wobec władz w Kabulu się nie zmniejsza.

Starania, by nadać impet procesowi pokojowemu w Afganistanie łączą się z zapowiadanym wyjściem sił zbrojnych NATO z tego kraju do końca 2014 roku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AFGANISTAN, WOJNA

Komentowanie dostępne jest tylko dla .