Zamach w Pakistanie: 80 ofiar, ok. 200 rannych

Do prawie 80 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego zamachu bombowego w zamieszkanym przez mniejszość szyicką rejonie miasta Kweta na południowym zachodzie Pakistanu. Ok. 200 osób zostało rannych - poinformowała tamtejsza policja.

"Odnaleźliśmy kolejne ciała w zawalonym budynku. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 79" - powiedział Wazir Khan Nasir z policji na przedmieściu Kwety, zamieszkanym w większości przez szyickich Hazarów. Wcześniej informowano o ok. 60 zabitych. Większość ofiar to szyici.

Ładunek wybuchowy ukryty w cysternie samochodowej został zdetonowany zdalnie w pobliżu targowiska. W wyniku eksplozji zawalił się dwupiętrowy budynek.

Po zamachu rozwścieczony tłum ciskał kamienie w kierunku policjantów, oskarżając ich o to, że nie zapewnili dostatecznej ochrony.

To kolejny zamach w tym regionie w ostatnich dniach. Pakistańska policja mówi o eskalacji ataków, dokonywanych przez sunnickich ekstremistów.

Agencja Reutera odnotowuje, że w ubiegłym roku w zamachach zginęło w Pakistanie ponad 400 szyitów, a sprawców z reguły nie udaje się zatrzymać.

10 stycznia w trzech zamachach bombowych w Kwecie zginęło ponad 90 ludzi. Do odpowiedzialności za jeden z zamachów w zamieszkanej przez Hazarów dzielnicy przyznała się sunnicka organizacja Laszkar-e-Dżangwi.

Szyiccy przywódcy zaapelowali, by kontrolę nad Kwetą przejęło wojsko, które miałoby ich chronić.

Według Reutera zakazana Laszkar-e-Dżangwi chce wprowadzenia w Pakistanie sunnickiej teokracji i dąży do tego przez podsycanie konfliktu sunnicko-szyickiego. Dokonuje zamachów bombowych podczas uroczystości religijnych i strzela do cywilów. Jej przywódca Malik Ishaq w zeszłym roku wyszedł z więzienia, gdzie spędził 14 lat za terroryzm.

Szyici stanowią ok. 20 proc. ludności 180-milionowego Pakistanu; sunnicka większość uważa ich za heretyków.

«« | « | 1 | » | »»