Bollywood, oszczędność i święto Holi

Znany indyjski aktor filmowy Amitabh Bachchan wezwał swoich rodaków, by hinduistyczne święto wiosny (Holi) obchodzili w tym roku bez użycia wody ze względu na panującą w zachodnich Indiach suszę.

Towarzyszącym Holi zwyczajem jest wzajemne obrzucanie się różnokolorowymi farbami i oblewanie wodą.

"Oświadczam, że świętujemy suche Holi, bez wody" - napisał na swej stronie w Facebooku 70-letni aktor, uznawany za największego gwiazdora Bollywoodu czyli indyjskiego przemysłu filmowego. Podobne notatki umieścił w innych mediach społecznościowych, gdzie jego wpisy czytane są przez miliony osób.

Wiele regionów zachodnioindyjskiego stanu Maharasztra, na którego terytorium znajduje się też główny ośrodek produkcyjny Bollywoodu w Bombaju, zmaga się obecnie z dramatycznymi skutkami suszy, wywołanej znacznie mniejszymi niż zwykle opadami w trakcie ostatniego monsunu. Mieszkańcy skarżą się na niedostatek wody pitnej, a wielu hodowców bydła musiało je umieścić w rządowych ośrodkach, dysponujących wodą i paszą.

Bachchan zagrał w ponad 180 filmach, w tym w wyświetlanym również w Polsce ogólnoświatowym przeboju "Czasem słońce, czasem deszcz" z 2001 roku. Ostatnio zadebiutował w Hollywood rolą gangstera Meyera Wolfsheima w najnowszej ekranizacji powieści Francisa Scotta Fitzgeralda "Wielki Gatsby", której premiera odbędzie się w maju.

Poniżej próbka jego aktorskich umiejętności:

T-Series Mere Buddy [Full Song] | Bhoothnath | Amitabh Bachchan

«« | « | 1 | » | »»