Młodzi Pakistańczycy jako najlepszy system polityczno-prawny chętniej wskazują szariat i rządy wojskowych niż demokrację - wynika z sondażu przeprowadzonego przez British Council. 94 proc. uważa, że ich kraj zmierza w złym kierunku.
Według opublikowanego w środę badania 38 proc. Pakistańczyków w wieku 18-29 lat sądzi, że szariat jest najlepszym systemem polityczno-prawnym dla kraju. 32 proc. wskazań zdobyły rządy wojskowych, a demokracja znalazła się na ostatnim miejscu z wynikiem 29 proc.
Mniej niż jedna czwarta ankietowanych sądzi, że oni sami lub ich rodziny skorzystali na demokracji. 94 proc. uważa, że kraj idzie w złym kierunku; w 2007 roku opinię tę podzielała jedynie połowa badanych.
Według BBC badanie ukazało głos pesymistycznego pokolenia rozczarowanego pięcioma latami rządów cywilnych w kraju, w którym doszło w przeszłości do trzech wojskowych zamachów stanu. 11 maja w Pakistanie mają się odbyć wybory parlamentarne, w których ważna rola przypadnie właśnie ludziom poniżej 30. roku życia, stanowiącym prawie jedną trzecią spośród zarejestrowanych wyborców.
Większość badanych zadeklarowała także, że bardziej ufa armii niż jakiejkolwiek innej instytucji; o wojskowych pozytywne zdanie ma ok. 70 proc., a o rządzie - tylko 13 proc.
Co czwarty badany powiedział, że bezpośrednio doświadczył przemocy lub był jej świadkiem; liczba ta do ponad 60 proc. wzrasta na terytoriach plemiennych przy granicy z Afganistanem.
Jednocześnie największym powodem do niepokoju dla badanych Pakistańczyków są rosnące ceny, a nie terroryzm.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.