Bangladesz: będzie ustawa o bluźnierstwie?

Kary śmierci za obrazę Mahometa i islamu domagają się muzułmańscy fundamentaliści w Bangladeszu.

Premier Sheik Hasina odrzuca to żądanie. Wyraźnie zaznaczyła, że „wyznawcy wszystkich religii mają prawo, by je praktykować, a należy ich chronić niezależnie od wyznania”.

Muzułmanie stanowią prawie 90 proc. ludności, podczas gdy liczba katolików sięga zaledwie jednej dziesiątej procenta. Konstytucja Bangladeszu nie uznaje jednak islamskiego prawa szariatu i gwarantuje wolność religijną.

Muzułmańska partia polityczna Dżamaat-e-Islami nalega na wprowadzenie ustawy o bluźnierstwie, takiej jak ta, która obowiązuje w Pakistanie. Tam zaś doprowadziła ona do licznych nadużyć i bardzo często wykorzystywana jest w osobistych porachunkach. Wielu ludzi straciło z tego powodu życie.

Jednocześnie premier Bangladeszu uznała za słuszne niedawne aresztowanie blogerów, którzy na swoich stronach internetowych oskarżali rząd o ustępstwa na rzecz radykalnych muzułmanów. „Ktokolwiek usiłuje obrażać uczucia wyznawców jakiejkolwiek religii czy jej zwierzchników, jest karany przez prawo i na to nic nie możemy poradzić” – dodała Sheik Hasina.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.