Kryzys ekonomiczny jest przede wszystkim kryzysem serca i ducha, fundamentalnej ludzkiej formacji oraz edukacji do empatii, solidarności, równości i sprawiedliwości.
Podkreślili to przedstawiciele Kościołów i wspólnot wyznaniowych Chorwacji w przesłaniu na zakończenie VIII Spotkania Międzyreligijnego w Zagrzebiu.
„Wykształceni młodzi ludzie, którzy nie mogą znaleźć pracy w swoim kraju, muszą wyjeżdżać za granicę, co wiąże się z długoterminowymi konsekwencjami dla chorwackiego społeczeństwa – napisano we wspólnym oświadczeniu. – Podział na biednych i bogatych pogłębia się. Rośnie liczba bezrobotnych i tych, którzy za swoją pracę nie otrzymują wynagrodzenia”.
„Kryzys nie słabnie, lecz staje się coraz poważniejszy” – zaznaczyli uczestnicy spotkania. Zaapelowali też do władz i mieszkańców Chorwacji o wspólny wysiłek celem poprawy sytuacji gospodarczej kraju.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Kościołów katolickiego, ewangelickiego-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego, baptystycznego i zielonoświątkowego, Adwentystów Dnia Siódmego, serbskiej i macedońskiej Cerkwi prawosławnej oraz wspólnot żydowskich i muzułmańskich.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…